Artvin'den Haberler

AÇÜ ÇALIŞMALARI İLE TAKDİR TOPLUYOR

Artvin Çoruh Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler alanında Multidisipliner çalışma sahası genişletildi.

AÇÜ’de Tıbbi Aromatik Bitkilerden Ahşap malzemenin korunmasına yönelik Özüt elde edildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN- “Tıbbi Aromatik Bitkiler” alanında İhtisas Üniversitesi unvanına sahip Artvin Çoruh Üniversitesi, İhtisas kapsamında multidisipliner çalışma sahasını genişleterek tarih boyunca çeşitli alanlarda kullanılan bitki yapılarının ahşap endüstrisinde de kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi.

İnsan hayatının bir parçası hâline gelen ahşap, insan/çevre sağlığı için önem arz ediyor. Bu nedenle ahşap malzemenin korunması, yeni kullanım alanlarının oluşturulması ve artırılması gibi çeşitli çalışmalar için tıbbi aromatik bitkilerden ekstraktlar (özüt) elde edildi ve bu işlem sonucunda elde edilen koruyucu ürünün tutunma (emprenye) işleminde başarılı olduğu görüldü.

Çalışmalarda aktif rol alan Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şule Ceylan ve Prof. Dr. Hüseyin Peker, Araştırmalar sonucunda elde edilen özüt yapısının özellikle içinde bulunulan koşullar değerlendirildiğinde çok daha fazla önem kazandığı acıkandı. insan ve çevre sağlığına ciddi yatırımlar yapılan bu dönemde geliştirilen ürünün hijyen gerektiren ortamlarda, çocuk oyuncaklarında, hastanelerde, eczanelerde ve birçok alanda kullanılabilecek.

Çalışmaları yürüten ekip yapılacak araştırmalar neticesinde tıbbi aromatik bitkilerde bulunan antioksidan/anti bakteriyel yapının ahşap üzerinde tutunma süresini belirleyeceklerini belirterek Üniversitenin bilimsel anlamda daha iyi yerlere gelmesi için akademisyenleri daima destekleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e teşekkür ettiler.