Artvin'den Haberler

AÇÜ’DE AKADEMİK GİYSİ VE TEŞVİK ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ.

Artvin Çoruh Üniversitesinde Akademik Giysi ve Nihat Gökyiğit Akademik Teşvik Ödül Töreni Düzenlendi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi’nde “Akademik Giysi ve Nihat Gökyiğit Bilimsel Teşvik Ödül Töreni” düzenlendi. Üniversitenin Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programda, 2017 yılında indekslerce taranan bilimsel dergilerde yayınları çıkan akademisyenlere teşvik ödülleri verilirken, son bir yıl içinde akademik unvan yükseltmiş öğretim üyelerine akademik giysileri giydirildi.

Programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Gökyiğit, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı Başdanışmanı Ümit Yaşar Gürses, kurum müdürleri, Üniversitemiz personeli ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki: “Nitelik Olarak Daha İyi Yerlere Ulaşabilmek ve Üniversitemizin Araştırma Geliştirme Altyapısını Güçlendirmek Temel Hedefimizdir”

AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Üniversitenin bilimsel çalışma ve yayınlarda daha iyi yerlere ulaşabilmesini sağlamak ve Üniversitemizin gerek bölgeye ve ülkemize gerekse bilim camiasına olan kakışını artırabilmeyi temel hedeflerden biri olarak belirlediklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Üniversitenin araştırma geliştirme altyapısının güçlendirilmesinde ve belirlenen hedeflere ulaşma doğrultusunda akademisyenlere büyük görevler düştüğünü dile getirdi.

Üniversitenin akademi ve eğitim faaliyetleri, personel ve öğrenci durumu ile geleceğe dönük planları hakkında bilgiler aktaran Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Üniversite bünyesinde kurulması yönünde çalışmaların yürütüldüğü Tıbbı Aromatik Bitkiler Laboratuvarı ve Bitki Gen Kaynakları Araştırma Merkezi projelerine önem verdiklerini bildirdi.

Başta Vali Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit olmak üzere Üniversitemize bugüne kadar çeşitli alanlarda destek olmuş bürokratlara ve işadamlarına teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki, yaptıkları bilimsel yayınlarla bu programda ödül almaya hak kazanan akademisyenlere başarılarının devamını diledi.

Vali Ömer Doğanay: “Ülkemizin Belirlenen Hedeflere Ulaşmasında Akademisyenlere Büyük Görev Düşüyor”

Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaptığı konuşmada, akademik unvan ve bilimsel teşvik alan öğretim görevlilerini tebrik etti. Doğanay, Türkiye’nin belirlediği hedeflere ulaşmasında üniversitelerin önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Üniversitelerin, dünyanın hemen her ülkesinde toplumsal ilerlemenin lokomotifi, toplumların beyni, kalkınmanın itici gücü olduğunu kaydeden Doğanay, “Genç nesli,  millete ve devlete hizmet edecek bilgi ve donanımla yetiştirmek için üniversitelere büyük bir görev düşüyor. Üniversitelerimiz, milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihi ve kültürüyle barışık, ülkesini seven, milletine hizmet aşkıyla dolu bir nesil yetiştirmeli” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe: “Kentin Kalkınmasında Üniversitemize Önemli Roller Düşüyor”

Programda bir konuşma gerçekleştiren Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise Artvin’in eğitim ve turizm alanlarında gelecek vadettiğini ve bu alanlarda kentsel kalkınmanın yakalanabilmesi için Artvin Çoruh Üniversitesine büyük görevler düştüğünü söyledi.

Çetin coğrafyasına rağmen doğal güzelliklerin merkezi olan Artvin’in bu potansiyelinin kullanılması yönünde kentin tüm kurumları ile ortak çalışmalar yürütülebileceğini dile getiren Başkan Kocatepe, Artvin’in geleceğinin turizm ve eğitim alanları üzerine inşa edilebileceğini dile getirdi. Başkan Kocatepe programda ödül alacak olan akademisyenleri de tebrik etti.

Turgut Gökyiğit: “Akademik Yayınlar Bilim Alanındaki Gelişmelerin Önünün Açılmasında Önemli Yer Tutar”

Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Gökyiğit ise, akademik yayınların bilim alanındaki gelişmeler açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Bilimsel yayın yapmanın ve bu yayınları uluslararası bilim camiasında kabul edilmiş dergilerde yayınlatmanın kolay bir süreç olmadığını dile getiren Gökyiğit, “Bugün bu zorlukların üstesinden gelmiş değerli akademisyenlerimize mütevazi de olsa destek sağlamak için buradayız. Akademisyenlerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından 2017 yılı yayınları baz alınarak, yayın teşvik puanlamasında tam puan alan öğretim elemanlarına ve bilimsel teşvik almaya hak kazanan öğretim elemanlarına ödülleri protokol tarafından verildi. Programın akabinde akademik unvan yükselten öğretim üyelerinin akademik giysileri giydirildi.