Artvin'den Haberler

ANKARA’DA ARTVİNLİLER ATA’NIN HUZURUNDA

SELAM OLSUN 7 MARTLARI YARATANLARA VE YAŞATANLARA

 Artvin’in 7 Mart il oluşu ve düşman işgalinden kurtuluşunun 100 yılında Artvinliler Ata’nın huzuruna çıktılar.

 Rasim Yılmaz

 ANKARA-Artvin’in 7 Mart il oluşu ve düşman işgalinden kurtuluşunun 100 yılında Artvinliler Ata’nın huzuruna çıktılar.

 

Gelenek olduğu üzere bu yılda yine Artvinliler toplu olarak Anıtkabir’i ziyaret ettiler. Ancak pandemi nedeniyle daha önceden 5 Mart tarihine izin alabildikleri içi kutlama 2 gün önceden gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kurallarına uyularak saat 11.00’de tören alanında toplanan Artvinliler,  mozoleye çelenk koydular. Ayrıca Atatürk’e olan minnet duygularını ifade etmek üzere Şeref defterini imzaladılar.

 

Ankara’da faaliyet gösteren Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı ve Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde tüm vakıf ve derneklerle gelenek olduğu üzere bu sene de birlikte Anıtkabir ziyaretinde bulundular.

 

Çok sayıda Artvinlinin katıldığı törende mozoleye çelengi Artvin dernek ve vakıfları adına CHP Artvin eski Milletvekili Metin Arifağaoğlu koydu.

 

Yine Şeref defterini de Arifağaoğlu imzaladı. Arifağaoğlu deftere şunları yazdı:

 

“Büyük Atatürk,
07.07.1921 tarh ve 133 sayılı kanunla Artvin’i il yaptınız. Artvin ‘in vilayet oluşunun ve düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını kutluyoruz. Ankara’da yaşayan Artvinliler olarak minnet ve şükran duygularımızla huzurunuzda tazimle eğiliyoruz.

 

İlke ve devrimleriniz, muasır medeniyeti yakalama ve azminiz hepimizin rehberi olmuştur.

 

Bir asırdır devrimlerinizle aydınlattığınız yolda yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz.
Ruhunuz şad olsun.”

Metin Arifağaoğlu
Artvin Kalkınma ve Eğitim Başkanı

 

Defterin yazılmasının ardından,  bir grup Artvinlinin İsmet İnönü’ nün kabrini ziyaret etmelerinin ardından tören sonlandırıldı.