Artvin'den Haberler

ANKARA’DA ARTVİNLİLERDEN BİR GELENEKSEL PİKNİK DAHA

 

“BU PİKNİK ÇOK GÜZEL OLACAK DEMİŞLERDİ” BAŞARDILAR

 

Hayati Akbaş

ANKARA-Ankara’da faaliyet yürüten Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde tüm Artvin Dernekleri ve Vakıfları tarafından “BU PİKNİK ÇOK GÜZEL OLACAK!” sloganıyla düzenlenen piknik, 9 Haziran 2019 Pazar günü Çankaya Belediyesi Alacaatlı piknik alanında gerçekleşti.

 

Pikniğin 9 günlük bayram tatiline ve yaz başına denk gelmesinden ötürü “katılımın az olacağı” kaygısı saat 08.00’den itibaren saat 10.00 geldiğinde alanın tamamen dolmuş olmasından ötürü boşa çıkmış oldu.

 

Pikniğe, Çankaya ÖDP ilçe yöneticileri, Kırşehir’den bir gurup, Artvin dostları, Yolcu Haber imtiyaz sahibi Özer Topçu ve muhabiri Tekin Üstündağ, AKYD’nin eski başkanları Mücettin Meydan, Sabriye Tuncay, Cengiz Yücel, AKEV Sekreteri Selim Aksu, Ardanuç Derneği Başkanı Fehmeddin Yalçın, Adnan Bahçeci, Artvinliler Derneği başkanı Bekir Demirci, Hod Derneği Başkanı Mehmet Akın, Deriner Baraj Köy Dernekleri Sekreteri İsmail Yazıcı, ve yüzlerce Artvinli katıldı.

 

Dernekler adına açılış konuşmasını yapan AKYD Başkanı Rasim Yılmaz, katılan diğer dernek ve vakıf temsilcilerini de yanına alarak yaptığı konuşmada özetle; “Bu pikniğin çok güzel” olacağını iddia ettiklerini ve  bu iddianın ne kadar isabetli olduğunun daha sabahın erken saatlerinde alanın dolmasından anlaşılacağını söyleyerek, bu birlikteliklere herzamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu bir süreç yaşadıklarını söyledi.

 

Yılmaz, yaptığı açıklamada; piknik alanını kendilerine tahsis eden Çankaya Belediyesine, ses cihazı temin eden Adem Çiftçi’ye, piknik giderlerini karşılamak üzere yapacakları çekiliş için Hopa’ya iki kişilik bilet sağlayan Lüks Karadeniz Firması (Sabri Canca)’na, AKYD eski Başkanı Sabriye Tuncay’a, kendi el emeği olan 2 Adet Atatürk posteri gönderen Ayla Akın’a, Kemal Özbıyık’a eşyaların taşınmasında aracıyla yardımcı olan Selim Aksu ve İbrahim Aksu’ya, sanatçılara ve katkı sunan herkese teşekkür ederken tüm katılımcılarahoş geldin diyerek hepsine teşekkür etti.

 

Alanın girişlerine “ARTVİN HALKI BİTTİ DEMEDİ! CERATTEPE GEÇİLMEZ ARTVİN HALKIYENİLMEZ” şeklindeki değişik pankartların asılması dikkat çekiciydi.

 

Artvinli yazarların eserlerinden oluşan yüzü aşkı kitap çekiliş amaçlı konuklara dağıtılan numaralarla birlikte hediye edildi.  Ayrıca yapılan çekilişte hediyeler dağıtılırken, 25 Mayıs tarihinde AKYD’de düzenlenen tavla turnuvasında dereceye giren Sedat Altun, Turgut Ayyılmaz ve Ferhan Ulu’ya onurlukları da alanda taktim edildi.

 

Volkan Köroğlu’nun sunumunda gerçekleşen etkinlik Özgür Dede ve Yusuf Dursun’un davul- zurnası, Muhittin Sancar’ın akordeonu, Ahmet Atay’ın tulumu ve Zafer Tekgümüş’ün katılımıyla gün boyu horon ve halaylarla eğlence devam etti.

 

Akşam saat 18.00 gibi Ankara’yı teslim alan sağanak yağmurun başlamasıyla başka etkinliklerde buluşmak üzere sözleşilerek etkinlik sona erdirildi.

 

Piknikte sağlık sorunları nedeniyle pikniğe gidemeyen Artvinli şair Erdem Uzaklar’ın piknik için yazıp gönderdiği şiirden dörtlükler…

 

Cicip sakız çeynayın
Birbiriza kaynayın

Bizim yerımıza da

Çalın vurun oynayın

 

Aya baksın dereler

Şimşek çaksın dereler

Siz de gelin pikniğe
Özgür aksın dereler

 

Tatlı tatlı kelam olsun

Renkli renkliela’m olsun

Büyük küçük tüm herkesa

Uçak kucak selamolsun

 

Artvin dolu şan aydınlar

Dimdik durur can aydınlar

Günaydınlar kucak kucak

Eşe dosta günaydınlar

 

Güzel güzel oynan hele

O saçlar tökülmüş bele

Şu çalgılar çalar çalmaz

Kalkın da tutun el el