Artvin'den Haberler

ANKARA’DA DÜZENLENEN TÜRKİYE KOOPERATİFLER FUARI SONA ERDİ.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın bu yıl 3’üncüsü düzenlendi.

Hayati Akbaş

ANKARA-Türkiye genelinde başarı kazanmış 170’e yakın kooperatif, Ticaret Bakanlığınca düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda buluştu. Ankara’da ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı yurtiçi ve yurtdışından birçok kooperatifi ağırladı. Türkiye Kooperatifler Fuarında ilimiz Artvin’i Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi temsil etti.

“Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi” temasıyla düzenlenen fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gümrük ve Ticaret önceki Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Ak Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ziyaret etti

Balta burada yaptığı konuşmada; “Ankara’da 3. Uluslararası Kooperatifler Fuarında, Artvin Kadın Girişimcilik ve Turizm Geliştirme Kooperatifi ve Kabaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri stantlarını ziyaret etti. Kooperatiflere çalışmalarında başarılar diledi.

Niksarlı, ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’na yurt dışından da kooperatiflerin katıldığını bildirdi.

Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ve Kent-Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda, Rusya Kooperatifleri Merkez Birliği’nin, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ile ticaret iş birliği protokolü imzalamasının bu fuarın en önemli çıktısı olduğunu söyledi.

Rusya, Brezilya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Almanya’dan kooperatif birliklerinin fuarda yer aldığını ifade eden Niksarlı, “Rusya Kooperatifleri Merkez Birliği, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ile ticaret iş birliği protokolü imzalıyor bu, fuarın en önemli çıktısıdır” diye konuştu.

Son yıllarda izledikleri politikalara değinen Niksarlı, üretip yurt dışına mal satmak için çalıştıklarını ve uluslararası ilişkilerini bu strateji üzerine kurduklarını dile getirdi. Bunun için önce ürünlerin dış pazarlarda kabul ettirilmesi gerektiğini belirten Niksarlı, “Ürünlerimiz için güven sağlayacağız, sürekliliğini kanıtlayacağız. Fiyatımızı ve kalitemizi tercih edilir hale getireceğiz ki ticaret yapalım. Bunlar süreç alıyor. Ben inanıyorum ki devletimizin desteğiyle kooperatiflerimiz bu işleri başaracaklar” dedi.

Niksarlı, gelecek dönemde mevzuata ilişkin sorunların çözüleceğine inandıklarını da vurguladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkanı Abdülkadir Akgün, 2003’ten itibaren taleplerini hükümete ilettiklerini belirterek, ayakları yere basan bütün taleplerinin karşılık bulduğunu söyledi.

Söz konusu yıllarda TESKOMB’un Türkiye’nin en zayıf kooperatiflerinden olduğunu anımsatan Akgün, birliğin bugün en güçlü kooperatifler arasında yer aldığını aktardı.

Akgün, kooperatifçiliğin Türkiye için önemli olduğuna işaret ederek, bu alana önem verilmesini istedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fuardaki stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği standında ipek üretimiyle ilgili bilgi alan Oktay, bu üretimin tüm dünyaya duyurulması gerektiğini söyledi. İpek böceğini eline alarak inceleyen Oktay, üreticilere tebriklerini iletti. Oktay, bu üretimi gittiği her yerde anlatıp tanıtacağını bildirdi.

Oktay ve Pekcan’a kooperatifçilerin ürettikleri çiçek buketleri takdim edildi.

Brezilya Kooperatifler Birliği (SistemaOCB) yetkilileri, fuara ihracat ve ithalat iş birlikleri yapmak üzere katıldıklarını bildirdi. Türkiye’ye pamuk ve kahve satmak istediklerini ifade eden yetkililer, Türkiye’den de zeytinyağı, Antep fıstığı, kuruyemiş ithal etmek istediklerini kaydetti.

Türkiye Milli Kooperatifler Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği, Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Merkez Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Hayme Analar Kadın Kooperatifi, Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Hatay Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin de aralarında olduğu Türkiye’nin dört bir yanında kooperatifler fuarda stant açarak ürünlerini tanıttılar.