Artvin'den Haberler

ARDANUÇ KÖYLERİNİ ÇEKİRGELER BASTI

Ardanuç’a bağlı Amaçlı ve Omargil köyleri çekirge istilasına uğradı.

Hayati Akbaş

ARDANUÇ-İlçe Merkezine bağlı Anaçlı, Omargil   köyünde çekirge sürülerinin istilasına uğrayan tarlalarda ürünler zarar gördü. Ekili arazilerinin zarara uğradığını gören vatandaşlar, çareyi nöbet tutmakta buldu. Çekirge istilası nedeniyle ekili alanı zarar gördüğünü ifade eden köy sakinleri, “Çekirge sürüleri ürünlere zarar veriyor. Bu çekirgeler bir ay içerisinde çıktı. Mısır, domates, patates, fasulyelere zarar veriyor. Tarım yetkilileri  ilaçlama yaptı ancak fazla etkili olmadı. Buna önlem alacak bizim durumumuz yok” dediler.

Yürümekte dahi zorlandıkları ifade eden vatandaşlar, çekirgelerden kurtulmak için arazilerini ilaçlama ve zararların giderilmesini istediklerini söylediler.

Tarlalarında nöbet tutan ve çekirge avcılığını yapan köylüler, Mısır ve sebze ekili tarlasının çekirgelerden çok zarar gördüğünü söyleyen Ayşe, Gokdemir, Mine Şimşek, Nesiyse Bulut Kıymet Demirel, Halime Karaman, Utku Bulut ve Kurbane Altun; “Çekirge sürüleri ürünlere zarar veriyor. Bu çekirgeler bir ay içerisinde çıktı. Mısır, domates, patates, fasulyelere zarar veriyor. Tarım yetkilileri  ilaçlama yaptı ancak fazla etkili olmadı. Buna önlem alacak bizim durumumuz yok,” ifadelerini kullandılar.

Vatandaşlar yürümekte dahi zorlandıkları çekirgelerden kurtulmak için arazilerini ilaçlama ve zararların giderilmesini için söyledikleri maniler ile dile getirdiler.

Öte yandan basın mensupları aracılığı ile Artvin Valiliğine ve Tarım İl Müdürlüğüne iletilen çekirge istilası ile alakalı  çalışmalar başlatıldığını bildirdi.