Artvin'den Haberler

ARDANUÇ’TA “BANA BİR ŞANS VER ADLI PROJESİ” HAYATA GEÇİRİLİYOR

 

Ardanuç Engelliler yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden Yeni Bir Proje Daha

Ardanuç Engelliler yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “Bana Bir Şans Ver” Adlı Projesi Hayata Geçiriliyor

Hayati Akbaş

ARDANUÇ-Ardanuç Engelliler yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  “Bana Bir Şans Ver” adlı proje için İŞKUR’la sözleşme imzaladı. Ardanuç Engelliler yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül İstanbullu dördüncü projesi olan  “Bana Bir Şans Verin “ turistik ve hediyelik eşya yapımı projesi için Artvin İŞKUR İl Müdürlüğüyle sözleşme imzaladı.

İmzalanan protokolle altı ay sürecek  olan proje için Ardanuç Engelliler Dernek Başkanı Gönül İstanbullu ve Başkan yardımcısı Nermin Aksu İş-kur İl Müdürü Cevdet Ertürk makamında ziyarette bulunarak sözleşme imzalayarak proje başlama startını verdiler.  Yapılan imza töreninde dernek başkanı İstanbullu Artvin İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk ve özverili hizmet veren personeline teşekkür ederek şu açıklamayı yaptı: “Ardanuç ta kurulduğumuz günden beri engellilerimize mesleki eğitim kursları açarak gençlerimizi eğitim verdik. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün katkıyla dördüncü projemizi uygulamaya başlayacağız. Ayrıca Belediye Başkanımız Yıldırım Demire teşekkür ediyorum. Bize inandılar her türlü desteği vererek derneğimize dernek merkezi ve engelsiz park örnek projesini hayata geçirdi. Burada İş-Kur’un önemli katısı olmuştur. İlçemizde farkındalık yaratarak kurumların ve halkın desteğini aldık bu günlere kadar başarılı çalışmaları gerçekleştirdi.

Herkese emeği geçen duyarlı  ve gönüllü arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Yıllardır İş-Kur projeleri uygulamaktayız.  Projede çalışan engelli kardeşlerimiz sosyal ortam yaratarak onlara işlev kazandırıyoruz. Yeni yetenekler keşfediyoruz yani rehabilite ediyor, bu projelerin güzel yanı projede çalışan engellilerimiz günlük 25 TL cep harçlığı alıyor.

Projenin önemli bir maliyeti var bu tamamen devlet tarafından karşılanmaktadır. 4. Projemizin toplam maliyeti 108 bin 095,00 TL dir. 10 Zihinsel engelli gençler projesi altı ay boyunca çalışacak eğitilecek ve üretecektir. Projemiz bittiğinde proje kapanışında sergileyerek halkımızla paylaşacağız.

Dernek başkanı Gönül İstanbullu yaptıkları projelerle Ardanuç piyasasına nakit girişi sağladıklarını da dile getirerek, “ Bu vesileyle bu önemli nakit girişi bizleri kamu yararına dernek olma statüsü olan 106 bin tl nakit giriş olması şartlarını yerine getirmiş olacağız. İlçemizde engelliler için önemli devlet yatırı mevcut Engelsiz yaşam merkezi kurulmuş 96 yatak kapasitesiyle bakım hizmeti vermekte Ardanuç engelliler için önemli bir ilçedir Bizde İlçemizin gelişmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Turizm konusunda atılım yapacak ilçemiz için İlçemizi ziyaret gelecek turistle için hediyelik eşya yapımını gerçekleştireceğiz, üretim yaparak el emeğini değerlendirerek ekonomiye kazandıracağız. İŞKUR’un desteği derneğimiz için önemlidir bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

İmza töreninde İş Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk,  dernek yöneticilerine bilgi vererek öncelikle kendi işini kuran engellilere 36 Bin TL olan hibe desteğinin bu yıl 50 bin TL olarak belirlendiğini belirterek; “Bu önemli kaynağın ilimizde birçok engelli kardeşimiz alarak kendiişlerini kurmalarını istiyoruz.  Kendi işini kurmak isteyen engelliler kardeşlerimiz için proje desteği de kurum personeli tarafından gönüllü hizmet veriyoruz. İl genelinde bulunan engelli kardeşlerimizi proje yaparak kendi işini kurabilirler ancak açtığımız girişimcilik kurslarına katılma şartı var bu kurslara giderek mutlaka girişimcilik belgelerine sahip olmaları gerekir.

Bir sivil Toplum Örgütünün önemini bilen insanım sizlerden yaptığınız çalışmalarda engellilerimizin proje ve hibe destekleri konusunda engelli kardeşlerimizi ve ailelerini bilgilendirmenizi ve İŞ-KUR İl Müdürlüğüne yönlendirmenizi koordineli çalışma yaparak önemli ivme kazandıralım örnek projeleri hayata geçirerek üretim ve istihdam noktasında hedeflediğimiz rakamlara ulaşalım.” dedi.

Ziyaret yapılan açıklamaların ardından sona erdi.