Artvin'den Haberler

ARTVİN ESNAFI TEPKİLİ BİR O KADARDA KARARLI

 

Artvin’de esnaflar, ekonomik sıkıntı içinde olduklarını ifade ederek Oda başkanlarıyla toplantı düzenledi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de esnaflar, ekonomik sıkıntı içinde olduklarını ifade ederek Oda başkanlarıyla toplantı düzenledi.

Toplantıda düşüncelerini ifade eden esnaflar, ulusal marketlerin çokluğundan, kurumların Artvin dışından iş yapması, belediye ve diğer kurumların ticaret yapmasından yakındı.

Artvin’de işlerinin kötü olduğundan yakınan esnaflar, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları birliği başkanlarıyla bir araya gelerek sorunlarını aktardı. Ekonomik sıkıntı içinde olan Artvin esnafı, birlikte karar alma ve birlikte hareket etme amacıyla Whatsapp grubu kurdu.

Grupta alınan karar doğrultusunda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Demirhan Elçin’le bir araya geldi. Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıda esnaflar sorunların aktardı.

İşlerinin her gecen gün daha kötüye gittiğini ifade eden esnaflar, özellikle kurumların il dışından alım yapmasından, süper marketlerin çokluğundan ve belediyenin sosyal tesisleri, Orman bölge müdürlüğünün yemek hanesi ve kantini, DSİ’nin misafir hanesi gibi kurumların ticaret yapmasından yakındılar.

Esnafların talebi üzerine yapılan bu toplantıda, esnafın oldukça dertli olduğu gözlendi. Uzun zamandır böyle bir toplantı gerçekleşmediğini ifade eden esnaflar, taleplerinin seçilmiş ve atanmış mülkü amirlere aktarmadan önce oda başkanlarıyla bir araya gelerek sorunların masaya yatırılmasını istediler.

Artvin esnafları tek tek söz alarak gerek kendi esnaflık yaptığı sektörden gerekse genel anlamda yaşanan eksikliklerden bahsettiler. Uzun yıllardır esnaflık yapan Neco Kurdura işletme sahibi Necati Turker                                                                                                                                                                                                                                                        , yıllardır esnaflık yaparım bu son 8 ayda kötü olduğu kadar  işlerin hiçbir zaman kötü olmadığını söyledi. Çarşıda insan gezmiyor diyen Turker, “25 binlik nüfusa sahip bir ilde büyük marketlerin sayısının oldukça fazla. Her mahalle her caddede bir bilemedin iki tane büyük market var.  Binayı diken imza toplayıp altına  büyük marketlere kiraya veriyor” dedi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen dört il arasında yer alan Artvin’in 2.4 Milyon turist in geldiğiyle ilgili yazıları okuduğunu belirten Turker, “Bu sayının yüzde birinin hissetmedik bile. Bu verileri kim nasıl alıyor inanın merak ediyorum” dedi.

Bir başka Artvin Esnafı Ülker Bayi sahibi Hafız Özer ise, “Ara elaman bulamamaktan yakınarak, farklı isimler adı altında insanlar kısa süreliğine işe alınıyor bunun ne kadar doğru bir yaklaşım olduğunu çözmüş değiliz” dedi.

Esnaflarımızdan Seçkin Kurt ise, “Esnafların iflas etme aşamasına geldi. Asıl sorun yönetim kadrosunda” dedi. Eskiden bir arkadaşımız parasal sıkıntı içinde olduğunda hemen ona yardım ederdik. Şimdi bırakın yardım etmeyi borç isteyecek adam bulamıyoruz. Artvin Bibak Alışveriş merkezinde 22 kişi çalışıyor. Diğer ulusal marketlerde ise 3 ya da 4 kişi çalıyor yani istihdam da yaratmıyorlar. Maden’de onca insan çalışacak dediler çalışan ayısı 200 kişi Bibak’da sadece 22 iki kişi çalışıyor gerisini siz hesaplayın” diye konuştu.

Belediye Ticaret yapmaz diyen Kurt, “Burada esnaf iflas etme aşamasında belediye halen daha tesis yapıp işletiyor” dedi.

Devlet ihalelerine bizde giriyoruz diyen Kurt, “Aynı ürünü satmamıza rağmen nedense ihaleyi hep il dışındakiler alıyor. Toplu hareket etmelerinin gerektiğini ifade eden kurt, biz bağcıyız üzüm yiyip giden onlar” dedi.

Yunus Gümrükçü ise, kurumların Artvin esnafından alışveriş yapmadıklarını ifade ederek, “Tek bir çorap bile almıyorlar. Birileri şu kurum çalışanlarına ihale yasasını iyi öğretsin. İhale şart namesinde alınacak ürünün en ucuza alınması değil iyi kaliteyi ucuza alınması koşulu var” ifadesini kullandı.

Tek tek söz alan esnaflar düşüncelerini ifade ederek, oda başkanları dinleyen esnaflar notlarını aldı.

Yapılan toplantı sonrası, bir komisyon kurularak Artvin Valisi, Belediye Başkanıyla görüşerek kararı alındı. Kararın arından yakın bir zamanda büyük bir salonda seçilmiş ve atanmış yöneticilerinde yer alacağı ve kurum amirlerinde katılacağı bir çalıştay yapılması planlıyor.