Artvin'den Haberler

ARTVİN KİTAP FUARINI 3 GÜNDE 15 BİN KİŞİ ZİYARE ETTİ

 

Artvin Belediyesince düzenlenen “1. Artvin Kitap Fuarı” yoğun ilgi görüyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi tarafından,  Gençlik Merkezi salonunda  “Okuyan Şehrin Fuarı” sloganıyla düzenlenen ve 3 gün önce Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın açılışını yaptığı kitap fuarına öğrenciler ve öğretmenler başta olmak 3 günde 15 bini aşkın kişi ziyaret etti.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Artvin’in eğitimli ve okumayı seven bir halk kitlesine sahip olduğunu söyledi.

Eğitim kenti olma iddiasını taşıyan bir şehir olarak kitap fuarını çok önemsediklerini belirten Kocatepe, “Fuarın bugün üçüncü günü. Nüfusu 30 binlerde olan bir ilde 3 günde 15 bini aşkın insan 1. Artvin Kitap Fuarı’nı ziyaret etti. Bu sayının daha da artacağını düşünüyorum.” dedi.

Kocatepe, fuar kapsamında 60 dolayında yayınevinin 2 bin 150 kitabı Artvin’de okuyucuyla buluşturduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:“8 bin öğrencimizi kitap fuarına getirdik. Sadece ilimizden değil komşu illerin yakın ilçelerinden de okulların ve milli eğitim müdürlüklerinin teşvikiyle öğrencimiz buraya gelerek kitap alıyor. Burada çocuklarımızın ne kadar okumaya aç olduğunu gördük. Bu ülkenin geleceği sanal ortamlarda oyun oynayanların değil, kitap okuyan, araştıran insanların elindedir. Fuarımıza okuyan şehir sloganıyla başladık çünkü en çok bize yakışan ifadeydi Artvin, okuyan şehir. Bu kültürel etkinliğin her yıl Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında mayıs ayında yapmayı planlıyoruz. Fuarımıza sahip çıkan destek veren herkese teşekkür ediyorum”dedi.

– Artvin’e Kitap Fuarı Çok Yakıştı

Kitap fuarını ziyaret eden öğretmen ve öğrenciler fuarın bu zamana kadar yapılmamış olması üzücü bir durum olarak değerlendirdiklerini bundan sonra kültürel etkinliklerin daha çok yapılması gerektirdiklerini vurguladılar.

Şehit Erol İnce İmam Hatip Orta Okulu Öğretmeni Gültekin Gökoğlu, fuarın açılışından dolayı şahsı ve öğrencileri adına Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkürlerini ileterek geleneksel hale gelmesini arzuladığını söyledi.

Fuarda %50’ye varan indirim

Yayınevi temsilcisi Esma Erdoğan, fuar için Türkiye’nin birçok şehrine gittiklerini ve hiçbir yerde Artvin’deki gibi bir ilgiyle karşılaşmadıklarını belirterek, “Burada kitapla buluşan öğrencilerimizin heyecanını çok yüksek bulduk. Burada kitap sevgisinin ne kadar fazla olduğunu bizzat yaşayarak gördük.”

Fuarın amacının okuyucusuyla kitapları ve yazarları buluşturmak olduğunu söyleyen Erdoğan ;” Fuarın amacı birçok kitabı ve yazarı okuyucuyla buluşturmak ve en alt fiyatlarda yani yayın evi kendi katıldığı için aslında bir fiyat politikası yoktur hep indirimli olur. Mesela bizde % 30’dan tutun % 60 a kadar indirim var. Fiyat politikamızda çocuk kitaplarında % 50 indirim yapıyoruz çünkü öğrencinin alabileceği alım gücüne ve  nüfus sayısına göre fiyatlarımızı belirliyoruz”dedi.

Kitap almak için fuara gelen lise öğrencileri, kitap okumayı çok sevdiklerini ve test kaynak kitapları başta olmak üzere birçok yazarın kitaplarına ulaşabildiklerini belirtiler.

Öğrencileriyle fuara gelen öğretmen Burcu Yüzbaşıoğlu, fuarı düzenleyen Artvin Belediyesine teşekkür ederek, “Bütün yaş gruplarına yönelik eserler mevcut. İlimiz küçük olduğundan çocuklarımız çok az sayıda kitaba ulaşabiliyordu. Bu fuarla çok fazla kitaba, uygun fiyatlarla ulaşma şansımız oldu.” dedi.

Gençlik Merkezi öğrencilerinin piyano dinletisi sunduğu fuarda, masalcı dede olarak tanınan Cemalettin Kavaklıgil’in giydiği kostümle öğrencilere masal anlatması ilgi çekti.

Fuar, 17 Şubat Pazar gününe kadar  açık kalacak.