Artvin'den Haberler

ARTVİN KÜLTÜR EVİ’Nİ MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ

 

Artvin Kültür Evi’ni Mutlaka Görmelisiniz

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Artvin Kültür Evi yaz tatili nedeni ile vatandaşların en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Artvin Valiliği’nin internet sitesinde Artvin Merkez’de ve ilçelerindeki tercih edilen mekanlar hakkında bilgilendirme yazısı yayımlanıyor.

Artvin Kültür Evi hakkında yayımlanan yazıda “Ocak taşı yazısından evin Hicrî 1215 (Mîlâdî 1799) yılında Bicanoğlu Yahya Ağa tarafından yaptırıldığı anlaşılmakta olup, Osmanlıca tapu kayıtlarında Artvin’in Orta Mahallesi’nde bir bâb-ı hânema’a bağçe (bahçeli konak) olarak geçen ve bir Osmanlı-Türk şâheseri olan yapı aynı muhitte bulunan şimdiki adıyla Orta Mahalle Camii’nin yapımından yaklaşık 16 yıl sonra yapılmıştır. Ocağın sağ ve sol taraflarında yazıları yazan ustaların isimleri yazılıdır ki; taş, duvar ve ağaç üzerinde oymacılık sanatını işleyen, çizerek ve kazarak yazma tekniğini kullanan bu usta sanatkârlara o zamanlar “Hakkâk” denildiğinden, dikkat ederseniz yazma fiili de burada “Hakka” olarak ifade edilmiştir.

Ocağın sağ ve solundaki Selvi (ya da servi) ağacı motiflerininse Türk kültüründe özel bir yeri vardır. Geçmişten günümüze doğru Türk kültürünü incelediğimizde ağaç motifinin ne kadar çok kullanıldığını ve kullanımındaki benzerlikleri daha iyi görürüz. İnsan hayatı için özel bir yeri ve önemi bulunan ve hayat ağacı olan servi motifi Osmanlı’nın zanaatkârları tarafından çinilerde, kilimlerde, ocak taşlarında, mezar taşlarında, çeşmelerde, duvar resimlerinde ve daha birçok yerde çokça kullanılmıştır. Servi ağacının minarelerle olan benzerliği de, bu ağacın Osmanlı kültüründeki yerini sağlamlaştıran etkenlerden biridir.

Restorasyonu ve  Çevre Düzenlemesi yapılan Kültür Evi, müstecire kiraya verilmiş olup, yöresel yemeklerin yenilebileceği bir mekân olarak hizmet vermektedir. Artvin İl Merkezine 3 kilometre mesafede bulunmaktadır. Tekel Sokağı’ndan aşağıya doğru 10 dakikalık  yürüyüş ile gidilebileceği gibi; Şehir merkezinden dolmuş ile Kültür Evi yol ayrımına ulaştıktan sonra, yaklaşık  500 metrelik bir yürüyüş  ile varılabilir” ifadelerine yer verildi.