Artvin'den Haberler

ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN 19 MAYIS MESAJI YAYINLADI

 

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

 

Hayati Akbaş

 

ANKARA– CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Bayraktutan mesajında şu ifadelere yer verdi: ”Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yıl coşkuyla kutladığımız 19 Mayıs, bütün dünyanın ezilen uluslarına esin kaynağı olan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı bir gündür.

 

98 yıl önce iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve düşmanı yurdumuzdan kovmak için Samsun’a çıkan Atatürk ile O’nun izinden gidenlerin anlayışı ve 19 Mayıs ruhu günümüzde de örnek alınmalıdır.

 

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve emperyalizme karşı mücadele etmek amacıyla Samsun’a çıkarken ırk, din, dil, mezhep farkına bakmadan halka güvenmiş, halkın gücüne, demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve cumhuriyet özlemine bel bağlamıştı. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkarken her tür manda anlayışını da elinin tersiyle itmiş, ‘Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir’ demiştir.

 

19 Mayıs; çocuklarına, gençlerine, kadınlarına ve her yaştaki insanlarına değer veren ve güvenen Büyük Atatürk’ün isteği üzerine bayram olarak kutlanan önemli günlerimizden birisidir. CHP olarak Türkiye’yi gençlerimizle birlikte yeniden aydınlığa çıkaracağımıza inanıyoruz. Büyük Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği gençler, her şartta ülkesine ve ulusuna, ulusal birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkma iradesini göstermişler ve her kötü gidişin durdurulmasında başarılı olmuşlardır.

 

Düşünen, bilgi üreten, sorumluluk duygusu gelişmiş, yeni fikirlere açık, araştırıcı, topluma ve kalkınma sürecine katkı sağlayabilen, özgüvenli ve paylaşımcılığı benimsemiş, zihinsel üretimi yüksek bir gençlik yetiştirilmesi temel amaçlarımızdandır. Bu nedenle hiçbir özveriden kaçınılmadan ve öncelik verilerek gençliğin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, gençlerimiz dünya gençlerine örnek olacak eğitim olanaklarına ivedilikle kavuşturulmalıdır.

 

19 Mayıs 1919’un 98. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor, başta gençlerimiz olmak üzere herkesi bu tarihi günün anlamını, önemini kavramaya, laik Cumhuriyetimizi, Cumhuriyetimizin kazanımlarını kararlılıkla sahiplenmeye ve savunmaya çağırıyor, Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nun izinden gidenleri saygıyla, şükranla selamlıyorum”.