Artvin'den Haberler

ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ORMAN ZARARLILARI İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR

 

Artvin’de ‘Kestane Dal Kanseri’ ile biyolojik mücadele kapsamında 2014 yılında başlatılan çalışmalarla bin 100 hektarlık alan kurtarıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de ‘Kestane Dal Kanseri’ ile biyolojik mücadele kapsamında 2014 yılında başlatılan çalışmalarla bin 100 hektarlık alan kurtarıldı.

Artvin’de Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde ki laboratuarlarda üretilen Hypovirülent virüsü ile 2015 ve 2016 yıllarında 550 hektar alandaki kestane ağaçlarında ki dal kanseri hastalığı tedavi edilirken 2017 yılında da 550 hektarlık alanda kestane dal kanseri ile mücadele devam ediyor.

2017 yılında da kestane ormanlarında yaygın olarak görülen kestane dal kanseri ile mücadele amaçlı 550 hektar sahada biyolojik mücadele yapılarak hastalıklı ağaçlara hypovirülent virüsü verilecektir. Bu amaçla 4 adet proje hazırlanmış olup Borçka, Arhavi ve Artvin Orman İşletme Müdürlükleri sınırları dâhilindeki ağaçlara, laboratuar aşamasında üretilen hypovirülent virüsü verilecektir.

Yine 1980’li yıllarda ülkemize Gürcistan’dan giriş yapan 8 dişli kabuk böceği, Karadeniz Ormanlarında 1 milyon metreküplük bir zarara sebebiyet vermiştir. Buna karşı da yapılan, kimyasal, biyo teknik, mekanik mücadele verilmiş ve en sonunda 1998-2016 tarihleri arasında verilen biyolojik mücadeleyle başarı elde edilmiş ve doğal denge sağlanmıştır.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde şimşir zararlısına karşıda da bir mücadele verilmekte olup sonuçları incelenmektedir.

Artvin’de şuana kadar kestane dal kanserine karşı yürütülen mücadelede 2016 yılında 550 hektarda bir çalışma yapılmış. 2017 yılında da 550 hektarda hypovirülent virüsü kanserli ağaçlara enjekte edilerek buradaki doğal dengenin sağlanması yönünde çalışmalar yürütülmektedir.​