Artvin'den Haberler

ARTVİN TURİZM’DEKİ YENİ ODAK NOKTASI ARSİYAN YAYLASI

Arsiyan Yaylası, Arsiyan Gölleri, Yüzen Adalar Artvin’in Turizm’de Yeni Cazibe Merkezi Oldu

Hayati Akbaş

ARTVİN-Alternatif Turizmde Alternatifsiz Kent Artvin’in turizmde yeni cazibe merkezlerinden biri Şavşat ilçesine bağı Arsiyan Yaylası oldu. Arsiyan’ın muhteşem doğası, yaylagüzellikleri, Arsiyan’ın gölleri ve yüzen adaları ile ilimizin turizmde yeni değeri olan Arsiyan Yaylası, gün geçtikçe daha çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla yerli ve yabancı turistin geldiği Arsiyan Yaylası gelecek yıllarda turizm açısından daha da değerlenebilecek bölgeler arasında sayılıyor. Yapılan tanıtımlar ve bakir coğrafyasının bozulmaması nedeniyle artan ilgi yüzleri güldürürken, siz değerli okuyucularımız için Arsiyan Yaylasını tanıtmak istedik. İşte Arsiyan Yaylası.

Dünya’daki Cennetin Adresi Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası kuzeyinde ve batısında Gürcistan sınırı, güneyinde Ilıca Köyü, güney doğusunda Pınarlı Köyü, Cin dağı, doğusunda ise Posof (Kol Köyü) bulunur.

Yaylanın büyük nimeti turfanda meyveleri kekre, mozi, mesğal, jol da bol bulunur. Ayrıca gezilerde toplanan güzel kokulu Negolara (sarı cennet çiçekleri) lezzetli ve faydalı çorbası olan pancarının da ayrı bir bolluğu vardır.

Kız Gölü Efsanesi

Arsiyan ’da ikinci büyük göl olan Kız Gölü Gençiyan Dağı’nın eteğinde güzel bir göldür. Bir gün güneşin doğuşuyla göle yaklaşan çoban güzeller güzeli bir kız görür. Kız göl kenarındaki pikal taşın üzerine çıkıp saçlarını taramaktadır. Çoban bir zaman bu güzel kızı sessizce izler. İzlerken de hayal alemine dalar, kendinden geçer. Çobanın garipliğini fark eden güzeller güzeli hemen suyun içine dalar. Gölde görünmez olur. Heyecanla göle yaklaşan çoban kızdan kalan tarağı alır. Perişan bir şekilde eve döner. Yemek filan yiyemez, yorgun bir haldedir. Günler geçtikçe kıza olan sevgisi iyice artar. Hastalanır yataklara düşer. Sonunda bir nene bunun kurtulması için tarağın aynı yere bırakılması gerektiğini söyler. Söylenilen yapılır ve çoban kurtulur. Efsaneye göre bu göldeki kız peri kızıdır.