Artvin'den Haberler

ARTVİN VALİSİ YILMAZ DORUK DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Doruk mesajında şu ifadelere yer verdi.Ülkemizde, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve denizciliğimizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

Kabotaj hakkı, ülkemiz denizcilik sektörünün gelişiminde lokomotif görevi üstlenmiş, bu hakkın getirdiği güvenceler sayesinde de sektöre canlılık ve dinamizm gelmiştir.

Uygarlık tarihi incelendiğinde, suya ve denizlere hâkim olan medeniyetlerin ekonomik yönden çok büyük güç kazandıkları görülmektedir. Dünyamızda bugün, ülke ekonomileri için lokomotif görevi yapan temel sektörlerden olan denizcilik sektörü, sağladığı girdilerin büyüklüğü ve önemi açısından ülkeler için hayati sektörlerden biri haline gelmiştir.

Denizlerimizin korunması ve bizden sonraki kuşaklara çevre kirliliği açısından bozulmamış şekilde aktarılması hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiği yeri alması en büyük dileğimizdir.

Başta denizcilerimiz olmak üzere tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum”.