Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE 100 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Artvin’de 100 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu -11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” Olarak İlan Edildi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği” nedeniyle 7 Kasım 2019 Perşembe günü yayımladığı genelgede, “Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; Milletimizin de desteği ile, her yıl 11 Kasım gününün “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanması uygun görülmüştür.” diyerek 11 Kasım’ı “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan etmiştir.

Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda 11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 11.11’de eşzamanlı olarak 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde yaklaşık bir milyon kişinin katılımıyla 11 milyon fidanın toprakla buluşturma etkinliği düzenlendi.

“Milli Ağaçlandırma Günü” etkinlikleri kapsamında Artvin’de ana program Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesinde olmak üzere il genelinde 33 farklı noktada yaklaşık 7 bin kişinin katılımıyla 100 bin fidan belirlenen zaman dilimi içerisinde toprakla buluşturuldu.

Programda konuşma yapan Vali Doruk şunları söyledi:

“Saygıdeğer Artvinliler, kıymetli çalışma arkadaşlarım, çevre hassasiyeti ile bu etkinliğe katılarak destek veren değerli vatandaşlarımız ve gençlerimiz milli ağaçlandırma günü kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz diyor sizleri en derin saygı, sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyorum

İçerisinde bulunduğumuz Mevlid-i Nebi haftası vesilesiyle sözlerime Peygamber Efendimizin hadisiyle başlamak istiyorum. “Kıyamet kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz” bizlerde çevre konusunda bu anlayışla hareket etmeliyiz.

Bugün ülkemizin 81 ilinde 2023 lokasyonda 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Artvin genelinde ise 33 lokasyonda yüz bin fidanı toprakla buluşturacağız. Bu güzel etkinlikte sizlerle beraber olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Ülkemiz için bu faydalı etkinliği düzenleyen Tarım ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.

Ayrıca 6 Kasım’da yayınladığı genelgeyle bundan sonra her yıl 11 Kasım gününü “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da Artvin’imiz adına şükranlarımı sunuyorum.

Sanayileşmenin giderek arttığı dünyada çevre değerlerini korumak önem arz etmektedir. Bu değerleri önemsediğimiz ölçüde ülkemizi gelecek nesillerimiz için daha sağlıklı ve yaşanabilir kılacağız. Bu doğrultuda toplumun çevre hassasiyetini artırmak için gayret göstermeliyiz. 11 Kasım’ın “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmesini bu açıdan oldukça faydalı görüyorum.

Bu vesileyle her yıl milyonlarca fidan toprakla buluşacak. Orman sahamız ve ağaç servetimiz çoğalacak. Ülkemiz daha sağlıklı ve yaşanabilir çevreye sahip olma yolunda emin adımlarla ilerleyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çevre hassasiyeti ile bu etkinliğe katılarak destek veren siz kıymetli vatandaşlarımıza ve gençlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Milli ağaçlandırma gününün Artvin’imize ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyor sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sağ olun var olun Allaha emanet olun.” diye konuştu.

Törene Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Piyade Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, güvenlik güçleri, sivil toplum kuruşlarının temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.