Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI YOĞUN KATILIMIYLA BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

Artvin’de Cumhuriyet’in 95’inci kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.

 Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Cumhuriyet’in 95’inci kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Milli İrade Meydanı’ndaki etkinliklerle devam etti.  Burada ilk olarak Vali Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Garnizon Komutan vekili Piyade Albay Mehmet Gazneli  askeri araç üzerinde kutlamaları izlemeye gelen vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende bir konuşma yapan Vali Doğanay, 95 yıl önce bin bir zorlukla, küllerinden yeniden inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bayramını kutlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Doğanay, “Orta Asya’dan başlayan bu milletin tarihi seyri Malazgirt’le Anadolu’ya taşınmış, Osmanlıyla 3 kıtaya yayılmış. Her gittiğimiz yere insanlık adalet götürmüşüz.

Mustafa Kemal ve arkadaşları bundan 95 yıl önce bize biz yapan değerlere sahip çıkarak düşmanı bu vatan topraklarından kovarak, bu devleti kurdular. Bizler bugün Cumhuriyetimizin 95’inci yaşını kutlamanın kıvancını yaşıyoruz.” diye konuştu.

Cumhuriyetin 95 yılda bugüne kadar çok büyük yollar kaydettiğini kaydeden Doğanay, “Dünya çapında işler yapıyoruz. Dünya’nın en büyük havaalanını yaptık. Savunma sanayisinde elde edilen başarılar göğsümüzü kabartıyor. Bugün Avrupa’nın en büyük teleskobu Erzurum’da yapılıyor.”

Kutlamalar kapsamında Halk Eğitim Merkezi Mehter Takımının gösterisi coşkulu anlar yaşattı.

Halk oyunları gösterisi ve günün anlam ve önemine binaen öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam eden kutlamalar geçiş töreniyle sona erdi.