Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE, 704 SEÇMENİN KAYDI DONDURULDU

 

Artvin’de İl Seçim Kurulu’nca, aralarında yıkık dökük haldeki boş evlerde kayıtlı 97 seçmenin de yer aldığı toplam 704 seçmenin kaydının dondurulduğu belirtildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de, 31 Mart yerel seçimleri öncesi seçmen listeleri askıya çıktı. Dere Mahallesi’nde listeleri kontrol eden vatandaşlar, Habazaoğlu Sokak’ta harabeye dönen yıkık dökük haldeki 26/1, 26/2, 26/3, 34/1, 35 ve 16 kapı numaralı yan yana 6 boş evde, 97 seçmenin kayıtlı olduğunu fark etti. Mahalleliler, yıllar önce sahipleri tarafından kaderine terk edilen evlerde kayıtlı kişileri tanımadıklarını belirtti. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanlığı bahse konu harabe evlerinin yanı sıra, taşıma seçmen olduğu iddiasıyla 492 seçmen hakkında, İl Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesi sundu.

704 Seçmen Kaydı İptal Edildi

Şikâyet üzerine İl Seçim Kurulu’nca yapılan incelemelerde, belediye sınırları içerisinde aralarında harabe evlerdeki seçmenlerin de yer aldığı toplam 704 seçmenin kaydını dondurulduğu belirtildi. Konuyla ilgili konuşan CHP Artvin İli Seçim Kurulu Yetkilisi İlyas Şahin, kendilerinin 492 seçmen hakkında şikayetleri olduğunu hatırlatarak, yapılan incelemelerde 704 seçmenin kaydının dondurulduğunu kararının kendilerine ulaştığını söyledi. Şahin, “17 Ocak’ta 492 kişinin seçim kaydının dondurulması hakkında itiraz dilekçemizi verdik. Yapılan tahkikatlarda, 447’sinin seçmen kütüğünün donduruldu. Bunun yanı sıra 4 Ocak ve 17 Ocak arası askı sürelerinde yapılan itirazlar işlemleriyle alakalıda seçim hakiminin resen başlattığı tahkikat sonucunda toplamda Artvin merkezde belediye sınırlarında içinde 704 tane seçmenin kaydının dondurulduğunu kararı elimize ulaştı. Şu anlamda çok rahatız ve mutluyuz.  Artvin ilinde Artvin Belediye başkanını Artvin ilinde yaşayanlar Artvin’de evi olanlar adresi olanlar belirleyecektir” dedi.

Bilindiği üzere yakın geçmişte ülke kamuoyunu ve Artvin kamuoyunu sahte seçmenler metruk binalar yazılmış seçmenler konusu gündemi oluşturmuştu. Şu an itibariyle Türkiye geneli ve Artvin ilinde oy kullanacak seçmen listeleri kesinleşmiştir.   İtiraz süresinde yapılan itirazların sonuçları kesinleşmiş durumdadır.

Artvin merkezde Cumhuriyet Halk Partisi olarak 4 Ocak öncesi seçmen kütüğüne 17 Ocak tarihinde 492 iki kişinin dondurulması hakkında bir itiraz dilekçemiz vardı. Bu dilekçemizin tahkikatları yapıldığında 447 tanesinin seçmen kütüğünün dondurulduğunu gördük. Bunlar sadece o izlediğim mekruh binalarda değil sayıları daha fazlaydı. Bunların tamamı iptal oldu.

Seçmen beyanlarının sahte olanları asılsız olanları gerçekte ikamet etmediği anlaşıldığından dolayı bizim itirazımız neticesinde 447 tanesi iptal oldu. Bunun yanı sıra 4 0Cak ve 17 Ocak arası askı sürelerinde yapılan itirazlar işlemleriyle alakalıda seçim hakiminin resen başlattığı tahkikat sonucunda toplamda Artvin merkezde belediye sınırlarında 704 tane seçmenin kaydının dondurulduğunu görüyoruz.  Bunu neye göre söylüyoruz. 24 Haziran verilerine göre Artvin merkezdeki seçmen sayısı 17 bin 532 iken, şuanda kesinleşen sayıya göre 16 bin 794 seçmen oy kullana bilecek. Buda şunu gösteriyor gerek dışı olan seçmen hareketlerinin yapılmamasının bir dahada bunlara başvurmaması gerektiğini ispatı gibi oldu. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak seçimlerin adil ortamda yapılmasını istiyoruz. Gerçekten o seçim çevresinde yaşayan insanları n kendilerinin yönetecek insanları seçmesini istiyoruz

Hopa’da 904 seçmen için yapılan itiraz ret edildi

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Hopa ilçemizdede 904 seçmenin bu şekilde usulsüz kaydedildiğini üstelik askı süresince kaydedildiğini tespit ettik. Ancak orda şöyle bir talihsizlik yaşandı.  Hopa ilçe seçim kurulu maalesef olaya tarafsız ve adil bakmadı. Bizim itirazın son günü Hopa ilçe başkanlığımızın saat 17.00’a beş kala, vermiş olduğu itiraz dilekçesi ki çok dolu bir dilekçeydi.  Gerekçeleri somuttu. 904 kişiden ibaretti. Bu dilekçemizde cevap ertesi sabah saat 09.18 geçe tebliğ etmesinden anlıyoruz ki konuyu yeterince tarafsız ve adil bakmadıklarını düşünüyoruz. Netice itibariyle Hopa’daki itirazımız reddimmiş  oldu.  Şu anlamda çok rahatız ve mutluyuz.  Artvin ilinde Artvin Belediye başkanını Artvin ilinde yaşayanlar Artvin’de evi olanlar adresi olanlar belirleyecektir.

İl Seçim Kurulu tarafından yapılan araştırmalarda seçim kaydı dondurulan 704 seçmenin 31 Mart 2019 seçimlerinde oy kullanamayacağı bildirildi.