Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE AKAK PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİLEN KAYIN MANTARI İLK MAHSULÜNÜ VERDİ

Artvin’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce desteklenen AKAK projesi kapsamında serada yetiştirilen kayın mantarı ilk mahsulünü verdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce desteklenen AKAK projesi kapsamında serada yetiştirilen kayın mantarı ilk mahsulünü verdi.

Vali Doğanay proje kapsamında Şavşat ilçesine bağlı Eskikale köyünde % 70 hibe desteğiyle kurulan iklimlendirilmeli serada kayın mantarı yetiştiriciliği yapan Nevin Güner ile Barış Altun’u makamında kabul ederek, bir süre görüştü.

Doğanay, devlet olarak her zaman çiftçilerin ve üreticilerin yanında olduklarını ve bundan sonrada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Girişimci üreticileri tebrik eden Doğanay, kayın mantarı üretiminin özellikle kırsalda yaşayan vatandaşların aile bütçelerine önemi gelir kapısı olacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ise, Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma (AKAK) Projesi kapsamında il genelinde 5 adet kayın mantarı serası kurduklarını söyledi.

Tesisinin her biri 0,6 dekar alanda kurulduğunu belirten Okur, “Proje tutarı 300 bin liradır.  Bu rakamın 210 bin lirası hibedir. 90 bin lirası ise çiftçi katkısıdır. Seralar son sistem iklimlendirmeli ve ranzalıdır. Tesisin 3’ü Şavşat 2’si Ardanuç ilçemizde bulunmaktadır” dedi.

Ziyaretin sonunda üreticiler kayın mantarı mahsulünü Vali Doğanay’a takdim etti.