Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE DUMANSIZ YANGINLA, BİYOTEKNİK MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü: “Mücadelemizi Aralıksız Sürdürmekteyiz”

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğünün Ormanlarına zarar veren kabuk böcekleri, İps typographus ( sekiz dişli kabuk böceği), İps sexdentatus ( oniki dişli çam kabuk böceği ), Pityokteines curvidens ( Büyük Göknar kabuk böceği ) ile biyoteknik ( feromen tuzağı asılarak ) mücadele devam ediyor.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce konuya ilişkin yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Feromen tuzakları, kabuk böceklerinin yoğun olarak zarar verdiği sahalarda, orman içi açıklık alanlar ve yol kenarlarına, böcekler uçmadan bir hafta önce, yerden bir metre yükseklikte olacak şekilde asılır ve içine feromen preparatları monte edilir. Asılan bu feromen preparatlarının kokusuna gelen, zararlı kabuk böcekleri tuzaklara düşmektedir. Tuzaklar 7-10 günlük aralıklarla kontrol edilerek toplanan zararlı böcekler imha edilir, faydalı böcekler doğaya tekrar bırakılır. Bu şekilde ormanlarımızın daha sağlıklı olmalarını sağlamaktayız. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2019 yılında 2200 adet feromen tuzağı asarak bu konudaki mücadelemizi aralıksız sürdürmekteyiz.

Ladin ormanlarımızda münferit zarar yapan Dendroctonus micans adlı kabuk böceğine karşı böcekli sahalara laboratuvar ortamında üretilen Rhizopagus grandis adlı yırtıcı böcek verilerek biyolojik mücadele yapılmaktadır. 2019 yılı içerisinde 35 bin Rhizopagus grandis ve 5 bin Thanasimus formicarius üretilecektir.”