Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Artvin’de “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında program düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliğince Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda engelliler konusunda kişisel ve toplumsal duyarlılığın artırılması adına konuşmalar yapılarak, bir dizi etkinlik yapıldı.

Programda konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, hayatın her alanında başarı sağlayarak, engelleri aşmanın bir inanç meselesi olduğunu topluma ispatlayan engelli vatandaşlarımızla her daim gurur duyduklarını söyledi.

Engellilerin azim ve inançla hayatın her alanında sürdürdükleri ve tüm insanlığa örnek olan mücadelelerinin takdire şayan olduğunu kaydeden Vali Doruk, “Engelli kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya ve onların hayatlarını kolaylaştırmaya azami önemi göstermeliyiz.  Fiziki engellerin değil, kalplerdeki engellerin sorun teşkil ettiği bilincini topluma yaymak suretiyle engelli vatandaşlarımızın da bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesini sağlamak sorunların daha hızlı çözülmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar da 3 Aralık’ın engelli bireylerin topluma katılımı, istihdam ve diğer sorunlarına çözüm aranan bir gün olduğunu söyledi.

Artvin’de özel eğitime erişimde yüzde yüzü hedeflediklerini ifade eden Acar, tün öğrencilere eğitimde fırsat eşitli hakkı kapsamında yetersizliği olan öğrencilere yeteneklerinin sonuna kadar eğitim ortamı sunduklarını anlattı.

Acar, “Bu kapsamda 2 özel eğitim okulunda 78 öğrenciye eğitim hizmeti veriyoruz. 19 öğrenciye evde eğitim hizmeti sunuyoruz. 360 öğrencimiz kaynaştırma eğitimi alıyor. İlimizdeki 3 rehabilitasyon merkezinde de 489 öğrencimize destekleyici rehabilitasyon eğitimi sunuyoruz.” dedi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Vekilli İsmail Ermiş te yaptığı konuşmada 3 Aralık dünya engelliler gününü farkındalık oluşturma, günü olduğunu kaydetti.

Ermiş, engelli vatandaşların toplumla entegrasyonunda asıl sorunun, onların bedensel ve zihinsel engellerinden ziyade, toplumunun bu fertlere karşı bakışıyla alakalı olduğunu söyledi.

Artvin’in Türkiye’nin en çok yaşlı nüfusa sahip 3’üncü vilayeti olduğunu kaydeden Ermiş, Artvin’de engellilik oranın yaşlı nüfusa bağlı olarak Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, bundan dolayısıyla da engelli vatandaşlara yönelik kamu hizmetlerinin daha çok yapılması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından İl Emniyet Müdürlüğü’nün “Engelleri Aşıyoruz Polis Oluyoruz Projesi” kapsamında polislik eğitim alan engelli vatandaşlar için yemin töreni düzenlendi.

 

Engelli bireylerin okudukları şiirler, halkoyunları gösterisi ve müzik dinletisiyle devam eden program, engelli öğrencilerce hazırlanan serginin gezilmesiyle sona erdi.

Öte yandan programda erişilebilir kamu kurumu seçilen SGK müdürlüğüne plaket takdim edildi.

Programa engelliler ve aileleri, Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk Hanımefendi, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, bazı kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.