Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE HALKOYUNLARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YAPILDI

“Türkiye Halkoyunları Federasyonu Kulüpler Arası Büyükler Türkiye Şampiyonası” Artvin’de yapıldı.

Hayati AKBAŞ

ARTVİN-Artvin’de bu yıl 39.’uncusu düzenlenen Kaflasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamına bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylasında; Artvin’in halkoyunlarıyla özdeşlemiş isimleri Zeki Akalın ve İsmail Şahin anısına düzenlenen şampiyonaya; Adana, Ağrı, Ankara, Artvin Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Samsun, Sivas, Van ve Uşak’tan 23 kulüp katıldı.

Türkiye Halkoyunları Federasyonu Kulüpler Arası Büyükler Türkiye Şampiyonası “Geleneksel Düzenlemesiz Dal ” ve “Geleneksel düzenlemeli dal” olmak üzere iki kategoride yapılan yarışmalar renkli görüntülere sahne oldu.

Şampiyona’nın açılış seremonisinde konuşan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, de 39 yıllık Kafkasör Festivali’nde ilk defa böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Elçin, “Yaylada ilk defa Türkiye Halkoyunları Federasyonu bir Türkiye finali yapıyor. Bundan dolayı bu organizasyonun burada yapılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu yarışma festivalimize ile ayrı bir renk kattı.” diye konuştu.
Gençlik Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Artvin’in doğal güzelliğiyle adından tüm dünyada söz ettiren bir kent olduğunu dile getirerek şunları söyledi.“Sizler şimdi ülkemizin dört bir yanından kültürel zenginlikleriniz buraya taşıyarak, bu doğal güzelliğe kültürel ve sosyal bir zenginlik kattınız. Zenginliğimiz bir kat daha arttı. Bin 200 rakımda Kafakasör’de böyle bir etkinliğe ev sahipliği bizler için mutluyuz. Yarışmacılarımıza başarılar diliyorum.”

Elçin, konuşmasında halkoyunları camiasında önemli bir yere sahip ve geçtiğimiz yıl yaşamlarını kaybeden İsmail Şahin, Zeki Akalın’ı da rahmet andığını dile getirdi.

Türkiye Halkoyunları Federasyon Başkanı Suat Aksu, Artvin’de daha öncede Türkiye Finali yaptıklarını ifade ederek , “ O yarışmadan arkadaşlarımız çok mutlu ayrıldı. Bu yıl ki yarışmamızı da festival tarihine göre ayarladık. Federasyon olarak ilk defa bir yaylada böyle bir etkinlik yapıyoruz. Bin 970 kulüp arasından Türkiye Finalinde yarışmaya hak kazanan 23 kulübümüzle buradayız. Düzenlemeli ve düzenlemesiz dallarda yarışmalar yapılıyor. İlgi alaka katılım çok güzel. Artvin güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Geleneksel düzenlemesiz dal kategorisinde 93.57 puanla Erzurum Büyükşehir Belediyesi spor kulübü birinci, 92.71 puanla Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü ikinci, 91.41 puanla Gaziantep 25 Aralık Gençlik ve Spor Kulübü Türkiye üçüncüsü oldu.

Kafkasör Yaylasındaki olumsuz hava koşulları nedeniyle Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde Geleneksel yapılan düzenlemeli dal kategorisinde yarışmalarında da Artvin Tütüncüler Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü birinci, İzmir Bayraklı Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü ikinci, Yedirenk Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü üçüncü oldu.Yarışmada derece giren kulüplere Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, THOF Başkanı Suat Aksu, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Öztürk, THOF Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Öngüner kupa ve madalyalarını takdim etti.