Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KONULU EĞİTİM VERİLDİ

 

İl Sağlık Müdürlüğü’nde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Konulu Eğitim Verildi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Uzman Eğitimci Psikolog Betül Bayırcı tarafından Artvin ilindeki tüm sağlık tesislerinde çalışan personellere yönelik verilen “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği” konulu eğitimler tamamlanarak farkındalık oluşturuldu.

Eğitimde şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Anayasasına 2004 yılında “ Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.” hükmü eklenmiştir. Bu sebeple de TBMM’de 24 Mart 2009 tarihinde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştur.

Komisyonun görevi; kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik ülkemizde ulusal alandaki gelişmeleri izlemek, bu gelişmeler konusunda TBMM’yi bilgilendirmektir. Ayrıca bu alandaki sorunların gerek yasal düzeyde gerekse de uygulamada iyileştirilmesini sağlayarak etkili bir parlamenter denetim amaçlanır.”

Eğitimde, Sağlık Bakanlığı öncülüğünde, ilimiz sağlık çalışanlarını kadın erkek fırsat eşitliği konusunda bilinçlendirmek ve farkındalıklarının artmasını sağlamak amacıyla yaklaşık iki aydır devam eden eğitimler tamamlandığı ifade edildi.

Artvin İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İrfan Akalın yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi İlimizde de bu eğitimin verildiği ve toplamda 653 kişiye ulaşıldığı belirterek, emeği geçen ve katılım sağlayan tüm çalışanlara teşekkür ederek eğitim sona erdi.