Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE KYK’DAN SEVİNDİRİCİ HABER

 

Artvin’de yaklaşık Bin 500 öğrencinin barınacağı iki büyük yurt binası ile KYK İl Müdürlüğü hizmet binasının olacağı proje hayata geçirilecek.

Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Dr. Tamer Yıldırım, “Artvin’de öğrencilerin barınma sorunu kalmayacaktır” dedi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Dr. Tamer Yıldırım’dan edinilen bilgiye göre; “Eski Özel İdare makine park alanına yapılacak olan yurt binalarının yapım sözleşmesi Hayranoğulları İnşaat firması ile imzalandı. Yaklaşık Bin 500 öğrencinin barınacağı iki büyük yurt binası ile KYK İl Müdürlüğü hizmet binasının olacağı projenin yapımına yer teslimi ile birlikte başlanacak. Bilindiği üzere seyitler yerleşkesindeki 670 kapasiteli yurt inşaatı Temmuz ayında başlamıştı. Önümüzdeki sezona yetişmesi planlanan yurt inşaat çalışmalarının hızla devem ettiği görülüyor. Buna ek olarak ihalesi Ağustos ayında yapılan 1500 kişilik ikinci yurt inşaatı sözleşmesi 26 Eylül 2018 tarihinde imzalanmıştır. Yer teslimi akabinde yapım inşaatının başlanması bekleniyor. Yurtların tamamlanması ile birlikte Artvin’de öğrencilerin barınma sorunu kalmayacaktır. Bu yıl KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler yine devlet imkânları ile Sayın Valimiz Ömer Doğanay’ın talimatları doğrultusunda Öğretmenevi, Belediye Misafirhanesi, Polisevi, Diyanet Vakfı,  gibi kamu sosyal tesislerinde misafir ediliyor. Artvin’e gelen hiçbir öğrenci mağdur edilmeden barınma imkânları sağlanıyor” dedi.

Açıkta kalan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu İl ve Yurt Müdürlüklerine veya şehir terminal noktasında açılan bilgilendirme stantlarına başvurması bekleniyor. İl Müdürü Dr. Tamer Yıldırım yaptığı açıklamada: “Sadece kurumumuz değil ilimizdeki tüm kamu kurumları öğrencilerin barınması konusunda seferber olmuştur. Bu konudaki hassasiyetinden dolayı Sayın Valimiz Ömer Doğanay ve Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe’ye teşekkür ediyoruz. Bu yıl ilimize gelen hiçbir öğrenciyi geri çevirmiyoruz. Gerek yurtlarımız gerekse diğer kamu misafirhanelerimiz öğrencilerimizin hizmetindedir.  İl Müdürü Yıldırım açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu yıl kurumumuz yurt ücretlerine hiç zam yapmazken buna ilave olarak öğrencilere yapılan beslenme yardımı aylık 330 tl den 375tl ye yükseltildi. Yine öğrencilere kurumumuz tarafından sağlanan ve ilimizde öğrenim gören 1594 öğrenci burs, 2784 öğrenci kredi imkânından faydalanmaktadır. Bu yılki kredi/burs başvuruları da yakında başlayacaktır.” İfadelerini kullandı.