Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI DÜZENLENDİ.

 

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı Projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu 4. Sınıf öğrencilerinden toplam 22 öğrenci ile gerçekleşti.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılından itibaren her yıl ilkokul öğrencilerine doğa bilincini ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla “Lider Çocuk Tarım Kampı” adı altında her sene farklı bir temanın olduğu etkinlik düzenlemektedir.

Artvin’de de İl Müdürlüğü tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı için hazırlanan program dahilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu 4. Sınıf öğrencilerinden toplam 22 öğrenci seçildi. Kamp programında öğrencilere kurumumuz hakkında bilgiler verildi.

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesinden Ziraat Mühendisi Abdullah Arslan Biyoçeşitlilik, Biyokaçakçılık ve Yenilebilir Yabani Bitki Türleri ile ilgili, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünden Gıda Mühendisi Emine Burcu Ballıktaş ise güvenilir ve sağlıklı gıda ile ilgili sunumlar yaparak öğrencileri bilgilendirdiler.

Daha sonra kurumu gezen öğrenciler Şube Müdürlerinden yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi aldılar. Kuruma ait serayı gezen öğrencilere “Zeytin” fidesi dikiminin nasıl yapıldığı gösterilerek birer örnek fide dikimi yaptırıldı. Kampın ikinci gününde Borçka İlçesine gezi düzenlenerek öğrencilere alabalık tesisi gösterildi.

Kampın son gününde ise Artvin Kafkasör Yaylasına çıkılarak doğa yürüyüşü ve piknik yapıldı. Kampın sonunda öğrencilere çeşitli hediyeler ve Katılım Sertifikaları verildi.