Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE NEFES KREDİSİ PROJESİ FİRMALARA NEFES OLDU

 

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, ‘limitlerimiz ölçüsünde toplamda 1 milyon 700 bin TL kredi kullandırıldı, üyelerimize nefes oldu’ dedi.

 

Hayati Akbaş

 

ARTVİN-Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, ‘limitlerimiz ölçüsünde toplamda 1 milyon 700 bin TL kredi kullandırıldı, üyelerimize nefes oldu’ dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası, Denizbank ile oda ve borsaların desteğiyle başlayan ‘Nefes Kredisi’ projesi gerçek anlamda KOBİ’lere nefes oldu.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Kurtul Özel; ”Bize bağlı Artvin Merkez, Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli kayıtlı 30 Oda üyesi firma 1 milyon 700 bin TL’lik kredi kullandı. Ülke genelinde bugüne kadar 27 bin şirketin 2,6 milyar liralık kredi kullandırıldı, proje tamamlandığında ise 4 milyar liranın üzerinde kredi kullandırmış olacak.” dedi.

 

Genel olarak toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat ile ulaştırma, depolama sektörlerinin en çok kredi kullanan sektörler olarak öne çıktığını söyleyen Başkan Kurtul Özel,  “Birliğimizin, oda ve borsalarımızın sağladığı ucuz kaynak ve %85 KGF teminatı ile TOBB üyesi KOBİ’ler piyasa şartlarının çok altında olan %9,90 oranından 150.000 TL’ye kadar kredi kullanıyor. Bu dünyada bir ilk. Üyelerimize hem kredi veriyor, hem kefil oluyoruz.  Bugün bankalar piyasada yüzde 12’li rakamlara mevduat topluyor. Biz ise yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırıyoruz” diye konuştu.