Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE ŞAMPİYON BOĞALARDAN GÖVDE GÖSTERİSİ

 

Artvin’de 37’nci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında yapılan boğa güreşlerinde küçükorta, başaltı ve baş kategorisinde birinci olan boğalar Artvin caddelerinde yürütülerek taraftarlarınca şampiyonlukları kutlandı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de 37’nci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında yapılan boğa güreşlerinde küçükorta, başaltı ve baş kategorisinde birinci olan boğalar Artvin caddelerinde yürütülerek taraftarlarınca şampiyonlukları kutlandı.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü organizasyonunda gerçekleşen şampiyonluk kutlamasında baş boğa kategorisinde birincilik kupasını alan Tayyar Güneri’e ait ‘Noyan’, başaltı kategorisinde ikincilik kupasını alan Okan Gültekin’e ait ‘Cerattepeli’, küçük orta kategorisinde Şengül Turan’a ait ‘Ustura Nişan’ isimli boğalar sahipleri ve taraftarları arasında davul zurna eşliğinde Artvin’in en işlek caddesi olan İnönü Caddesi boyunca yürüdü.

Artvin’de ilki düzenlenen bu etkinlik vatandaşlar tarafında da büyük beğeni topladı.

Milli irade meydanında son bulan şampiyonluk kutlaması sonrası açıklamada bulunan Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, 37’nci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat festivali kapsamında yapılan boğa güreşlerinin Artvin tarihinin en renkli ve en uzun boğa güreşlerine sahne olduğunu ifade ederek gece 01.30’a kadar sürdüğünü söyledi.

Yazan, “ şampiyon boğalarımız bugün meydanlara indiler. Hem uysal hemde güçlü boğalarımız var. Boğa yetiştiricilerimizi tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum. Artvin halkı boğa güreşlerine büyük ilgi gösteriyor. Boğalar gece 1 buçuğa kadar güreşmesine rağmen yaklaşık 10 bin kişi bunları takip etti” dedi.

Boğacılar spor kulübü adına açıklama yapan boğa yetiştiricisi Haluk Koçer, Boğa güreşlerinin Artvin’in olmazsa olmazları arasında olduğunu ifade ederek Kafkasör boğa güreşlerinin bu anlamda boğaların şampiyonlar ligi olduğuna dikkat çekti. Koçer, “ Kafkasör festivalinde yapılan boğa güreşlerimiz Pazar günü itibariyle sona erdi. Burada boğalarımız kıran kırana güreş yaptı. Boğalarımızı tebrik ediyor emek vericilerine teşekkür ediyoruz. Kafkasör’de 7 kategoride şampiyon boğalarımız var. Bunlardan sadece 3’ü Artvin merkezde olduğu için onları getirebildik. Kafkasör tarihinin en zorlu boğa güreşlerini izledik. Gece geç saatlere kadar boğalarımız güreşti. Artvin bizim için boğasız olmaz. Bu kapsamda bu yıl ilk kez şampiyon boğaları Artvin caddelerinde yürüttük ve bunu gelenek haline getirmek istiyoruz”

Küçükorta kategorisi şampiyonu Ustura Nişan isimli Boğa’nın sahibi Şengül Turan’da 5 yıldır boğa yetiştiriciliği yaptığını ve 6 yaşında ki boğasıyla bu yıl şampiyonlar ligi Kafkasör Boğa güreşlerin de birinci olarak emeklerinin karşılığını aldığını söyledi. Boğasını çok sevdiğini ifade eden Turan, “ çok mutluyum çok heyecanlıyım. Onunla gurur duyuyorum ”dedi.