Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE SANATA ENGEL YOK

“Sanata Engel Yok” Sloganıyla Gazi Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfları tarafından hazırlanan çalışmalar gazi ortaokulu çok amaçlı salonunda sergilendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-“Sanata Engel Yok” Sloganıyla Gazi Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfları tarafından hazırlanan çalışmalar gazi ortaokulu çok amaçlı salonunda sergilendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci Gazi Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfları Görsel Sanatlar Dersi kapsamında hazırlanan resim sergisini 30 Mart 2017’de ziyaret etti.

Resim sergisinde özel eğitim öğrencilerinin hazırlamış olduğu sulu boya baskı çalışmaları,  çizgi tamamlama, pastel boya ve kesyap çalışmaları ile yıl boyunca yapılan etkinlikler sergilendi.

Engelli bireylerin sadece eğitim çağında değil hayatları boyunca başarılı ve bağımsız bir hayat sürdürebilmelerinin önemini belirten Görsel Sanatlar Öğretmeni Pınar Kamacı öğrencilerin bilgi ve becerilerini göstermelerine büyük önem verdiğini ifade etti.

Pınar Kamacı serginin asıl amacının engelli bireylerin de kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmek ve onların da birey olduğunu hissettirmek amaçlı bir sergi olduğunu belirtti. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci sergide emeği geçen Görsel Sanatlar Öğretmeni Pınar kamacı, Özel Eğitim Öğretmenleri Taner Şahin, Pınar Keskin, Dilber Urun Kurucu, Mehmet Ali Keskin, okul Öğretmen ve idarecilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kahveci yaptığı açıklamada, “Engel insanın içindedir” Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin toplumsal yaşama entegre olmaları bağımsız yaşama etkin katılımları bu bireylerin ihtiyaçları ve özellikleri doğrultusunda sunulan eğitim hizmetleri başta olmak üzere pek çok unsurun yanı sıra sanatsal faaliyetlere katılımları yoluyla da sağlanıyor. Okul öncesi eğitimden başlayarak ortaöğretimi de kapsayan bu eğitim sürecinde sanatsal faaliyetlerle etkileşim engelli öğrencilerimizin kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmekte, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmekte ve zaman zaman da bir meslek sahibi olabilmelerine olanak sağlanıyor” dedi.

Bu çalışmaları yapan özel çocuklara ve onlara eğitim veren öğretmenlerini makamına davet ederek İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman böyle özel çalışmalara maddi ve manevi destek vermeye devam edeceklerini belirten Kahveci, öğrencilere çeşitli hediyeler vererek teşekkür etti.