Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE TELEFERİK PROJESİ İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Artvin’in vizyon projelerinden biri olan teleferik için firmalar ile görüşmeler Belediyeden sonra Valilikte de gerçekleşti.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in vizyon projelerinden biri olan teleferik için firmalar ile görüşmeler Belediyeden sonra Valilikte de gerçekleşti.

Artvin Valiliği toplantı salonunda Teleferik projesi için gerçekleştirilen toplantıya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Çinli şirket temsilcileri Cuı Yınqıanq, Jessıca Lı, Du Junmınly ile diğer şirket temsilcileri Cevdet Erkmen, Aykaf Yurthan Gönül, İsmet Rıza Çebi, Vefa Erarslan ve Orhan Çaloğlu katıldı.

Toplantıda, Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi – Çayağzı Mahallesine (köprübaşı) Çarşı Mahallesi (efkâr tepesi) güzergâhında yapılması planlanan yap işlet devret şeklinde yapılacak olan teleferik projesi için yatırımcılara Artvin’in avantajlarından ve teleferiğe neden ihtiyaç duyulduğu yapılan teleferiklerin güvenlik ve standartları hakkında ön görüşmeler yapıldı.

Yatırımcı firmalara, Artvin’in geleceğinin turizm ve eğitimde aradığını, teleferiğin 3 temel amacı olduğunu bunlarında ulaşım, öğrenciye hizmet ve turizm olduğundan teleferiğin projelendirilerek imarını yapıldığı belirtildi.

Yatırımcı Çinli firma yetkilileri, Teleferik projesi hakkında Artvin Valisi Ömer Doğanay, Başkan Kocatepe ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı’ya sunum yaptı.

Teleferik projesinin Artvin için hayati önem taşıdığını belirten Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin’in küçük bir il olduğunu fakat etkinliğinin fazla olduğunu belirtti. Doğanay, “Teleferik projesi Artvin’in geleceği için hayati bir öneme sahip. Kendi içerisinde birbirinden önemli değerler barındıran bir şehir. Bu şehir geleceğini eğitim ve turizmde arıyor. Bunun için teleferik projesi hayati önem taşıyor. Yapılacak olan teleferik projesi ile gelişimin önü iyice açılacak” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’de Artvin’in hareketli bir şehir olduğunu her ay spor organizasyonu ve turizm etkinlikleri yapıldığını ifade ederek şunları söyledi;

”Projemizi belli bir yere kadar getirmiştik bazı aksaklıklar olmuştu. Bugünde kaldığı yerden bir hemşerimizin gayretleri ile Çin’den bir firma bize teklif getirdi. Bugün ilk görüşmemizi yaptık olumlu adımlar atıyoruz birkaç noktada da anlaşabilirsek ilerleyen görüşmelerimizde bu noktaları da aşacağız. Yap işlet devret modeliyle firmalarla anlaşabilirsek yer teslimi 90 gün içerisinde yaparak bizlere sunmuş oldukları proje teslim süresi 210 gün sonra teleferik projesini Artvin’imize kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Çinli şirket CUI YINQIANQ; Artvin’in doğa harikası bir şehir olduğunu ve bu projeyle de Artvin’in geleceğinin daha da güzel olacağını ifade etti.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı; Artvin’in iki yakasını bir araya getireceği bir proje olduğunu bunu hayata geçirebilmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.