Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE TELEFERİK ULAŞIMI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Artvin Belediyesinin vizyon projelerinden biri olan teleferik için firmalar ile ilk toplantısını Artvin Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesinin vizyon projelerinden biri olan teleferik için firmalar ile ilk toplantısını Artvin Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Artvin Belediyesi toplantı salonunda Teleferik projesi için gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, Çinli şirket IPPR’nin temsilcileri Cuı Yınqıanq, Jessıca Lı, Du Junmınly, Cansu LTD. ŞTİ temsilcisi Cevdet Erkmen, Aykaf LTD. ŞTİ temsilcisi Yurthan Gönül, İsmet Rıza Çebi, Vefa Erarslan ve Lador LTD. ŞTİ temsilcisi Orhan Çaloğlu katıldı.

Toplantıda, Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi – Çayağzı Mahallesine (köprübaşı) Çarşı Mahallesi (efkar tepesi) güzergahında yapılması planlanan yap işlet devret şeklinde yapılacak olan teleferik projesi için yatırımcılara Artvin’in avantajlarından ve teleferiğe neden ihtiyaç duyulduğu yapılan teleferiklerin güvenlik ve standartları hakkında ön görüşmeler yapıldı.

Yatırımcı firmalara; Artvin’in geleceğinin turizm ve eğitimde aradığını, teleferiğin 3 temel amacı olduğunu bunlarında ulaşım, öğrenciye hizmet ve turizm olduğundan teleferiğin projelendirilerek imarını yapıldığı belirtildi.

Yatırımcı Çinli firma IPPR, Teleferik projesi hakkında Başkan Kocatepe’ye ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıca sunum yaptılar.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin’in hareketli bir şehir olduğunu her ay spor organizasyonu ve turizm etkinlikleri yapıldığını ifade ederek şunları söyledi; ”Projemizi belli bir yere kadar getirmiştik bazı aksaklıklar olmuştu. Bugünde kaldığı yerden bir hemşerimizin gayretleri ile Çin’den bir firma bize teklif getirdi. Bugün ilk görüşmemizi yaptık olumlu adımlar atıyoruz birkaç noktada da anlaşabilirsek ilerleyen görüşmelerimizde bu noktaları da aşacağız. Yap işlet devret modeliyle firmalarla anlaşabilirsek yer teslimi 90 gün içerisinde yaparak bizlere sunmuş oldukları proje teslim süresi 210 gün sonra teleferik projesini Artvin’imize kazandırmış olacağız.” dedi.

IPPR şirket CUI YINQIANQ; Artvin’in doğa harikası bir şehir olduğunu ve bu projeyle de Artvin’in geleceğinin daha da güzel olacağını ifade etti.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı; Artvin’in iki yakasını bir araya getireceği bir proje olduğunu bunu hayata geçirebilmek için çalışmalara başladıklarını ifade etti.