Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARLARI BAŞLADI.

 

Artvin Sosyal Bilimler Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Sosyal Bilimler Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Fuarın açılışında Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve  öğrenciler   yer aldı.

Artvin Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ercan Öztürk, fuarın açılışında yaptığı konuşmada  “TÜBİTAK Bilim Fuarları  5-12.sınıfta okumakta olan öğrencilerin eğitim/öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerinde araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması, öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, fark lı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması, gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler  tarafından yaşayarak / uygulayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır.” dedi.

Öztürk’ün konuşmasının ardından Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ve protokol üyeleri fuarın açılış kurdelesini kesti. İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, fuarın ilimize ve okulumuza hayırlı uğurlu olmasını dileyerek  Artvin’de 2016-2017 eğitim öğretim yılında TÜBİTAK 4006  Bilim Fuarlarında 42 okulun yer alacağını belirtti. Mayıs ayı içinde tüm fuarların gerçekleştirileceğini söyleyen Kahveci, bu fuarın açılmasında emeği geçen Okul Müdürü Bülent Süner’e,  bütün öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Akköy,  Kahveci ve beraberindekiler,   6 öğretmen ve 44 öğrencinin görev aldığı; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Müzik alanlarında toplam 20 projenin sergilendiği fuar alanını gezerek öğrencilerden projeler hakkında bilgiler aldılar.