Artvin'den Haberler

ARTVİN’DE TURİZM HAFTASI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Artvin’de “Sektör Temsilcilerince Öğrencilere Yönelik Turizm Mesleği” İle İlgili Konferans Düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de “Sektör Temsilcilerince Öğrencilere Yönelik Turizm Mesleği” İle İlgili Konferans Düzenlendi

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Artvin Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce 41. Turizm Haftası münasebetiyle “Sektör Temsilcilerince Öğrencilere Yönelik Turizm Mesleği” ile ilgili konferans düzenlendi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Artvin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel, Artvin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Alkan ve birçok öğrenci katıldı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik Saygı Duruşu ve istiklal Marşı ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından “Sektör Temsilcilerince Öğrencilere Yönelik Turizm Mesleği” ile ilgili konferans turizm konulu sunumun akabinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş’ün açıklamaları ile devam etti.

Gümüş yaptığı konuşmada, Dünyada gelişen en önemli sektörün Turizm sektörü olduğunu belirterek, “Döviz girdisi ve yapılan istihdam imkanları ile diğer sektörleri de harekete geçirdiği gibi ülke ekonomisinde de oldukça önemli bir rol üstelenmektedir. Turizm sektörü dünyada her yıl tahmini 700 Milyon kişinin ülkelerinin dışına seyahate çıkmaları ile büyük bir hareketlilik yaşanmaktadır” dedi.

Turizm hareketleri ile yaklaşık 500 Milyar dolarlık bir piyasa oluştuğunu vurgulayan Gümüş, “Ülkeler bu pastadan daha fazla pay kapabilmek için yoğun bir rekabet ortamına girmekte ister gelişmiş bir ülke olsun ister gelişmemiş ülke olsun hepsi yaptığı ekonomik değerler bütünüyle ülkesindeki turizm sektörünü canlı tutmaya çalışmaktadır. Ülkemiz de gelişen turizm sektörünün eğitim tarafı maalesef aynı talep de göstermemiştir. Bunun en önemli nedeni sektöre yatırım yaptıktan sonra da insana yapılan yatırım çok az hatırlanmasıdır. Burada vurgulamak istediğim husus turizm yatırımlarını yaparken turizm eğitimde de aynı paralelde önem verilmesi hususudur.

Kaçkar ve Kafkasör Turizm Alanı, Hatila Vadisi, Karagöller, Kaçkar Dağları Milli Parkları, Golgit Camili, Efeler, Çamburnu Tabiat Koruma Alanı ve ayrıca Yaban Hayatı Koruma Alanları ile bölgesinde doğa ve yayla turizmini ve ev pansiyonculuğu açısından çok önemli bir potansiyele sahiptir. Tarihin doğa ile kucaklaştığı ilde farklı medeniyetlerin kalıntıları kültür turizmin zenginleşmesini sağlamıştır. Bunun sonucu arkeolojik kalıntısı, dini yapıları, folklor değerleri, halk oyunları sanatları, yemek kültürü, festival ve şenliklerle zengin bir turizm potansiyeline sahiptir.

Bu nedenle müdürlüğümüzce yönetilmekte olan “Turizm Odak Noktalarımız” projemiz ile ilimizde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin konumu resmi ve mesafeleri dünyanın her yerinden görünür bir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir. İlimizin potansiyelini her alanda kazanmak ve bu alanda yatırımları ilimize çekmek için çalışmalarımız devam etmektedir.  Müdürlüğümüz, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve turizm sektörleri temsilcileri ile yaptığı toplantıdan sonucu ilimiz ve ilçelerimizde yaşanan turizm sorunları çözüm önerileri ve ilimiz turizmini daha iyi bir yere getireceğimize dair görüşmeler yapılmış olup ilimizin turizm potansiyelleri değerlendirilmiş il merkezinde toplan 52 proje yapımı hedeflenmiştir.

Bunların 4 tanesi önemli projemiz Kültür Turizmi ve Müze Yapımı, Artvin Kalesi’nin turizme açılması, Cehennem Deresi Kanyonuna cam köprü yapımı ve Kafkasör Turizm gelişim alanın turizme kazandırılması projeleri olup ilimizin turizmi açısından önem arz eden bu projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Müdürlüğümüzün öncelikli hedefleri gençlere turizmi anlatmak tanıtmak ve turizm konusunda gençleri teşvik etmektir. Bu nedenle bu seneki turizm haftası programlarını düzenlerken öncelikle turizm sektörünün temsilcilerine öğrencilere turizm sektörü konusunda konferans vererek turizm mesleği konusunda bilgilendirmektir.  Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda Türkiye turizmine damga vuracak olan Artvin’de bizlere düşecek olan görev  önce Artvin’i tanımak sonra  Artvin’in dışından her yere Artvin’i tanıtmak olacaktır” ifadelerini kullandı.

Gümüş konuşmasını, “Artvin turizmini ülkemiz ve uluslararası camiada en iyi şekilde en iyi şekilde tanıtmak amacı ve isteğiyle şahsi bir kurum çalışanları adına başta sayın valim olmak üzere tüm katılımcılara teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek sonlandırdı.

Etkinliğe Artvin ile ilgili tanıtım filmi ve fotoğraflardan oluşan slayt ile devam edildi.

“Sektör Temsilcilerince Öğrencilere Yönelik Turizm Mesleği” İle İlgili Konferansa geçilen programda, İl Kültür Ve Turizm Şube Müdürü Murat Şahin, Artvin Çoruh Üniversitesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi Anıl Akay, Grand Artvin Otel Genel Müdürü Metin Yandakçı, Kokartlı Rehber Fatih Şahin, Seyahat Acentesi Sahibi Barış Lakerta öğrencilere ve katılımcılara turizm mesleği ile ilgili konferans verdiler.

Turizm mesleği ile ilgili konferansın ardından program ilkokul öğrencileri arasından resim, ortaokul öğrencileri arasında şiir, lise öğrencileri arasından kompozisyon, yemek yarışmasında birinci olan takıma ödüllerinin takdimi edilmesi ile sona erdi.