Artvin'den Haberler

Artvin’deki Basın Mensuplarına Çağrı

YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI BAŞVURULARI BAŞLADI, BU YARIŞMAYI KAÇIRMAYIN

“Yılın Basın Fotoğrafları” yarışması başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 35 yıldır aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasının başvuruları 1 Ocak’ta başlıyor. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin Artvin Gazeteciler Cemiyeti’ne gönderdiği yazı ile Artvin’deki basın mensuplarının da özellikle katılımının beklendiğinin açıklandığı yarışmanın başvuruları 31 Ocak 2020’de sona erecek. Yarışma Türkiye’de aralıksız olarak devam eden en uzun süreli fotoğraf organizasyonu olan “Yılın Basın Fotoğrafları” medya dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alıyor.

Tarihe Not Düşen Kareler Kalıcı Hale Geliyor

Yılın Basın Fotoğrafları’2020; Haber, Spor, Günlük Yaşam, Foto Röportaj, Portre, Doğa ve Çevre ile Türkiye’nin Güzellikleri dallarında düzenlenecek. Geçtiğimiz yıllarda yarışma dalları arasında yer alan “Siyaset” kategorisi ise bu yıl yer almıyor. Yarışma, zor şartlarda görev yapan foto muhabirlerini mesleklerinde özendirmek amacını taşıyor. Basın fotoğrafçılığının gelişmesinde katkı sağlamayı da hedefliyor. Ödül alan tarihe not düşen fotoğraflar her yıl 40’tan sergilerle fazla noktaya ulaşıyor, 31 yıldır aralıksız “Yılın Basın Fotoğrafları” adıyla basılan özel katalogda kalıcı hale getiriliyor.

Sıfır Atık’a Özel Ödül

“Sıfır Atık” projesinin destekçileri arasında yer alan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, bu yıla özel olarak Doğa ve Çevre Fotoğrafları kategorisine yapılacak başvurular arasından bir fotoğrafa özel ödül verecek. Sıfır Atık Özel Ödülü, atıkların geri dönüşüme katkısı ve geri kazanım süreci ile geri dönüştürülen atıkların katkısını anlatan bir fotoğrafa verilecek. Bu özel Sıfır Atık Özel Ödülü kazanan foto muhabiri 5 bin TL para ödülü de alacak.

Ara Güler Adı Yaşıyor

Yılın Basın Fotoğrafları, yarışmasına geçtiğimiz yıl eklenen yalnızca lise ve üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan Ara Güler Özendirme Ödülü ise usta foto muhabirinin adını ve anısını yaşatmak amacıyla kalıcı hale geliyor. Toplam ödülü 10 bin TL ve 2 adet fotoğraf makinesi olan Ara Güler Özendirme Ödülü’ne eğitimine devam eden İletişim Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Fotoğraf Bölümü öğrencileri İletişim Liseleri’nin başvuruları kabul ediliyor.

Toplam Ödül 45 Bin TL

Yılın Basın Fotoğrafları’2020 yarışmasının toplam para ödülü ise 45 bin TL. Yarışmanın büyük ödülü olan Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nün sahibi 10 bin TL ödül kazanacak. Yılın Spor Fotoğrafı Ödülünin kazananı 7 bin TL, Türkiye Güzellikleri birincisi ise 3 bin TL alacak. Ayrıca kategori birincilerine ise 2 şer bin TL ödül veriliyor.

Son Başvuru 31 Ocak 2020

Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları’2020 başvuruları Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin resmi web sitesi www.tfmd.org.tr adresinden online olarak kabul ediliyor. Her yıl binlerce kare fotoğrafın değerlendirildiği yarışmanın son başvuru tarihi ise 31 Ocak 2020. Yılın Basın Fotoğrafları’2020’un Jürisi, Şubat ayında toplanacak. Mart ayında açıklanacak ödüller, Ankara’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Jüride Özel İsimler

Medyanın en önemli organizasyonları arasında yer alan Yılın Basın Fotoğrafları’2020 jürisinde de Türk ve dünya basın fotoğrafında söz sahibi isimleri bir araya getiriyor. Yarışmanın bu yılki jüri üyeleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Başvuru Yapmak İsteyenler

Yarışmaya katılmak isteyenler www.tfmd.org.tr adreslerinden yarışma şartlarına ve online başvuru sayfasına ulaşabilirler.