Artvin'den Haberler

ARTVİN’İN KURTULUŞUNUN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

 

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü törenle kutlandı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü törenle kutlandı. Milli İrade Meydanı’nda başlayan kutlama programında Vali Yılmaz Doruk,  Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, daire amirleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Daha sonra kutlamalar Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam etti. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Artvin Valiliğince hazırlanan ‘’Geçmişten Geleceğe Artvin”’ konulu sinevizyon gösterisinin ardından Çoruh Üniversitesi Dr. Öğretim. Üyesi Kürşat Kurtulgan, Artvin’in kurtuluş sürecini anlatan sunum yaptı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü coşkuyla ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kocatepe, “7 Mart Artvin’de her yıl büyük aşkla şevkle coşkuyla kutlanıyor. 98 yıl önce bu güzel kenti canları pahasına bizlere emanet eden Halit Paşa’dan Mustafa Kemal Atatürk’e Çiçek Nene’yi ve isimsiz kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. 7 Mart bizim Artvin aşkımızın yeniden yeşerdiği önemli bir gündür. Dünya’nın dört bir köşesine yayılmış cennet kentin çocuklarının doğum günü kutlu olsun. Rabbim yeniden 7 Mart’ı başka bir güne aldırtmasın diye dua ediyoruz ” dedi.

Konuşmaların ardından okullar arasında 7 Mart temasıyla düzenlene şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler eserini seslendirdi. Ardından Vali Doruk ve protokol üyeleri tarafından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Ekibinin hazırlamış olduğu Oratoryo gösterisinin ardından halk oyunları gösterisi ve Artvin Halk Eğitim Merkezi mehteran takımının gösterisiyle sona erdi.

 

Törenin ardından Vali Doruk ile protokol İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 7 Mart Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle düzenlediği resim yarışmasındaki öğrencilerin hazırladıkları resim sergisini gezdi.

Kutlamalara,  Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay,  Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.