Artvin'den Haberler

“ARTVİN’İN YAŞAM KAYGISI” PANELİ 24 MART’TA

 

Yeşil Artvin Derneği tarafından gerçekleştirilecek Cerattepe’yi anlatan “Artvinlinin Yaşam Kaygısı” söyleşisi 24 Mart 2018 Cumartesi günü saat 14.00’te Artvin Grand Hotel Toplantı Salonunda yapılacak.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Yeşil Artvin Derneği tarafından gerçekleştirilecek Cerattepe’yi anlatan “Artvinlinin Yaşam Kaygısı” söyleşisi 24 Mart 2018 Cumartesi günü saat 14.00’te Artvin Grand Hotel Toplantı Salonunda yapılacak.

Panele konuşmacı olarak, Biyolog Prof. Dr. Ali Demirsoy,  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Ekoloji Toprak İlmi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve Çevre- Enerji analist yazılarını kaleme alan Gazeteci Yazar Özgür Gürbüz katılıyor.

Panelin 24’ünde yapılacağı ve bunun için salonun verilmesi için 6 Mart’ta Valiliğe ve İl Özel İdaresine Panelle ilgili dilekçe verildi. Bütün hazırlıklar tamamlanmasına rağmen 15 gün boyunca cevap verilmedi. Panele 3 gün kala cevap gelmeyince özel salon arayışına girildi.

Valilikten izin çıkmasının ardından panele 2 gün kala afişler ancak asılabildi. Afişlerle birlikte el broşürü ile de çağrı yapıldı. Broşürde ise şu ifadeler yer aldı;

“5 bin yıllık tarihi geçmişi olan Artvin’den gelen geçen çok millet olmuş.  Bugünde yeni gelenler, göçenler oluyor.  25 yıldır süren bir mücadele olsa da yeni gelenlere anlatmak, burada yaşayanlara sa zaman zaman hatırlatmak gerekir.

Bu nedenle ülkedeki Artvinlilerin tümünün yaşam kaygısı haline gelen  Cerattepe’yi bir kez daha dinlemek ve anlamak için  ülkemizin en saygın bilim insanı ve yazarlarla Artvinlileri bir kez daha buluşturuyoruz.

Çanakkale Zaferi’nin anısını yaşadığımız bu günlerde bir kez daha “ Cerattepe Geçilmez” şiarını yükseltiyoruz. Gücümüzü “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” diyenlerden alıyoruz.

Cerattepe’nin geçildiğini zannedenlere, en gelişmiş  savaş gemileri, yüzbinlerce askerleri ile  Çanakkale’yi geçemeyenlerin,  ikbalini  başka ulusların  kaderine bağlamış olanların  ihanet sonucu bir mermi atmaları  İstanbul önlerine kadar gelmiş olduklarını hatırlatıyoruz.  Büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün o zaman söylediği gibi  “GELDİKLERİ GİBİ DİGERLER.”  Diyoruz. Bun inanıyoruz.

Bu inançla Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’ siz Artvin Cerattepe’ siz olmaz” diyor, 24 Mart 2018 Cumartesi Saat 14.00’te yapılacak olan  panele tüm halkımızı  bekliyoruz.” denildi.

Panel afişleri ve broşürleri Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul ve Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyeleri tarafından asıldı ve dağıtıldı.