Artvin'den Haberler

BARIŞ ELÇİLERİ HOPAPORT’A DEMİR ATTILAR

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100’üncü yıl dönümü olan 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Bodrum’lu  kadın yelkenciler, ‘Tutkumm’ isimli tekneyle Hopa’ya gelerek HOPAPPORT demir attılar.

Hayati Akbaş

HOPA-Muğla’nın Bodrum ilçesinde  kadın yelkenciler, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı dolayısıyla hayata geçirilen “Türk Kadınının 100.Yıl Seyri” adlı proje kapsamında yelkenli tekneyle Samsun’a geldiler.  Yelkenciler 19 Mayıs’ta Samsun’daki 100. yıl kutlamalarına katıldıktan sonra yeniden Karadeniz’e yelken açtılar ve HOPAPORT’a geldiler.

Tutkumm adlı yelkende Kadın yelkenciler kaptan ve bilgisayar programcısı Neşe Hasipek, istatistik uzmanı Ceyda Güleçyüz ve şehir planlamacısı Şule Kükrer zorlukları aşarak Hopa’ya geldiler. Teknenin kaptanı Hasipek, barış için yelken açtıklarını ve 70 günde yaklaşık iki bin 300 mil yol kat etmeyi planladıklarını ve bugün bunun yarısını kat ettiklerini söyledi. 19 Mayıs’ta Samsun’da olup etkinliklere katılmak istediklerini anlatan Hasipek, “Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu yolculuk onur verici” dedi.

Milli Mücadelenin 100.Yılı Etkinlikleri Çerçevesinde Tekneleriyle 23 Nisan’da Bodrumdan Yola Çıkıp 19 Mayıs’ta Samsun’da olan ve Hopa’ya Kadar Seyirlerini Sürdüren Reis Sayın Neşe Hasipek ve Arkadaşlarını Hopa Limanında TSO Başkanı Osman Akyürek ve Atatürkçü Düşünce Derneği Hopa Şubesi Başkanı Hakan Gül ve yönetim kurulu üyesi bayanlar karşıladılar.

DÖNÜŞ 1 TEMMUZ

Kadın yelkenciler Didim, Kuşadası, Çeşme, Bozcaada, Çanakkale, İstanbul, Ereğli, Amasra, İnebolu, Sinop, Samsun, Ünye, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve son durak olan Hopa’nın da aralarında bulunduğu 35 noktada mola verdiler. Aynı rotada dönüşe geçecek ekip, “Türk-Yunan Kadınları Barış Seyri” projesi çalışmaları için Midilli, Sakız, Sisam, Kalimnos adalarına uğrayıp 1 Temmuz’da Bodrum’da olacaklarını açıkladılar.

Doğaya, denize, yelkene, barışa tutkun kadınların büyük desteğini kazanan “Tutkumm” ekibi, konakladığı 35 limanda kadın yelkenciler ve ADD’li bayanlar tarafından karşılandılar..

Yelkenci 3 Bayan’ın içinde bulunduğu yelkenli HOPAPORT’a demir attı Yelkenci bayanlar daha sonra Hopa ADD üyesi bayanlarla Hopa Müzesini ziyaret ettiler. Müze kurucusu Ulvi Sinan Dişli yelkenci bayanları Hopa’da konuk etmekten ve müzelerini ziyaret etmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Hoş geldiniz” dedi..