Artvin'den Haberler

BAŞKAN ACAR İTALYA’DA CİTTASLOV GENEL KURULUNA KATILDI

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Uluslararası Cittaslow Birliği’nin Genel Kurul Toplantısına Katıldı.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Cittaslow Felsefesinin doğduğu İtalya‘nın Orvieto Kentinde yapılan Uluslararası Cittaslow Birliği’nin Genel Kurul toplantısına katıldı.

Belediye Başkanı Nihat Acar yaptığı açıklamada; Dünyanın farklı kıtalarından 350 kişinin katıldığı Uluslararası Cittaslow Birliği tarafından gerçekleştirilen (Cittaslow General Assembly 2019) genel kurulun cittaslow felsefesinin 20. yıl toplantısı olması dolayısı ile önem arz ettiğini, Şavşat için son derece verimli geçtiğini söyledi.

Acar açıklamasının devamında, Cittaslow Felsefesinin, İnsanların birbiriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, doğasına, tarihine, el sanatlarına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle harekete geçirilen yerel kalkınmayı sağlayan model olduğunu, sakin şehir kriterleri ile ilgili başta üretim faaliyetleri olmak üzere çalışmaların devam ettiğini, yerel kalkınma modeli olan markanın sürdürülebilirliği ve Şavşat’ı turizm cenneti yapan doğal güzelliklerinin bozulmaması bakımından Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte gerekli her türlü önlemin alınacağını, çünkü başka Şavşat olmadığını kaydetti.