Artvin'den Haberler

BAŞKAN KARAHAN KANADA’YA GİDİYOR

 

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan,  27-29 Nisan tarihleri arasında Kanada’nın Montreal şehrinde gerçekleştirilecek olan  “Toprağı Savunmak İçin Kadın Mücadeleleri” isimli uluslararası konferans için Kanada’ya gidiyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan,  27-29 Nisan tarihleri arasında Kanada’nın Montreal şehrinde gerçekleştirilecek olan  “Toprağı Savunmak İçin Kadın Mücadeleleri” isimli uluslararası konferans için Kanada’ya gidiyor

Kanada’da yapılacak konferans ve davet ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Nur Neşe Karahan şunları söyledi: “27-29 Nisan Tarihleri arasında Kanada’nın Montreal şehrinde gerçekleştirilecek olan  “toprağı savunmak için kadın mücadeleleri” isimli uluslararası konferans için Yeşil Artvin Derneği olarak Kanada’ya davet edildik.   Bu konferans  “Toprağı Savunmak İçin Kadın Mücadeleleri” isimli Uluslararası bir konferanstır. Daveti bize Merkezi İstanbul’da bulunan Mekânda Adalet Derneği iletti.  Davet sahipleri, Karitas Kanada, Quebec yerli kadınlar kuruluşu, Latin Amerika İnsan Hakları Komitesi,  Quebec Kadın Federasyonu, Farklı kökenden kadınlar organizasyonu,  oxam Kanada ve Kairos Kanada oldu. Türkiye’den tek davetli Yeşil Artvin Derneği adına ben oldum.

Bu konferans, Yerel Halkları etkileyen, insan hak ihlallerine yol açan projelere karşı verilen toplumsal mücadeleleri merkeze alıyor.

Biz Yeşil Artvin Derneği olarak Cerattepe Artvin’in Yaşamsal Mücadelesini Artvin halkıyla birlikte yürütmekteyiz.  Bugüne kadar gerek hukuki,  gerekse demokratik mücadelemiz, Artvin halkının haklılığını ispatlamıştır.  Kanada’ya gidişimiz nedeniyle bazı yayın organlarının ve bazı soysuzların geçmişte yaptığı gibi, yalan, dolan, iftira ve karalamaya meydan vermemek adına bu açıklama gerekli olmuştur. Bundan önce yine çevresel amaçlı Almanya’da yapılan çalıştay sonrası özellikle ulusa medyada, havuz medyasında çıkan asılsız, yalan haberlerle  Yeşil Artvin Derneği’ni karalanmaya, yıpratılmaya, kamuoyu   aldatılmaya  çalışılmış, ancak bunların tümü boşa çıkarılmıştır.

Bunlara bu haberleri yaptıranların maden şirketleri olduğu anlaşılmıştır.  Dünya bir tanedir. Sorun nerede varsa hepimizi ilgilendirmektedir.  Bu toplantı bir anlamda dünyanın çeşitli bölgelerinde doğasını, yaşam alanlarını korumaya çalışan, mücadele veren kadınların toplantısıdır. Bu vesile ile dünyanın birçok yerinde Kanada maden şirketleri tarafından çevreye verilen zararları söyleme ve Kanada halkına kendi ülkelerini şikâyet etme hakkımızı kullanmış olacağız. Kanada’da bana Artvinli bir Akademisyen hemşerimiz eşlik edecek. Konferans sonrası, yapılacak olan açıklamayı ve gözlemlerimi Artvin Kamuoyu ile paylaşacağım.”dedi.