Artvin'den Haberler

BAYRAKTUTAN ARTVİN GÜNDEMİNİ TBMM’YE TAŞIDI

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM Genel kurulunda Artvin gündemine ilişkin konuşma yaptı.

Hayati Akbaş

ANKARA- CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM Genel kurulunda Artvin gündemine ilişkin konuşma yaptı.

Bayraktutan konuşmasında şunları söyledi: “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, geçen ki konuşmamda da ifade etmiştim, 7 Mart 1921’in üzerinden yüz yıl geçti; Artvin’in kurtuluşu. Geçen ay konuşma olanağı olmamıştı. Bu vesileyle, Artvin’in kurtuluşunu bir kere daha yürekten kutluyorum; şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum.

Değerli arkadaşlarım, geçen hafta içerisinde ve geçen ay içerisinde Artvin iki tane üzücü olay yaşadı; bunlardan bir tanesi Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde meydana gelen yangındı. Yangında -buradaki konuşmamda da ifade etmiştim- çok büyük bir felaket atlattık. Evlerimiz, 45’e yakın ev yandı, ahır ve samanlıklar yandı ama tek sevindirici yanı herhangi bir ölümün olmamasıydı; o anlamda, köylüler büyük bir dayanışma örneği gösterdiler. Belki Türkiye’nin her tarafında yangın olduğu zaman çadır kurulurdu, o köyde 1 tane bile çadır kurulmadı değerli arkadaşlarım. Köylülerin bu dayanışma duygularını yürekten kutluyorum. Onun haricinde, köy muhtarı geçen gün açıklama yaptı. Türkiye’nin her tarafından, her siyasi görüşten insanlar, kurumlar, belediyeler, büyükşehir belediyelerimiz, devlet, merkezî idare, yerel yönetimler büyük yardım faaliyetinde bulundular. “Herhangi bir yardım talebinde bulunmuyoruz.” diye bu kadirşinaslık örneğini gösterdiler; köylüleri kutluyorum.

Bu acıyı daha unutmadan, Artvin’in Merkez ilçesi Ortaköy köyünde geçen hafta içerisinde, 1 Nisan akşamı yine bir yangın felaketiyle karşı karşıya kaldık değerli arkadaşlarım. 11 haneye sıçradı; 4 ev, 4 samanlık ve 7 ahır kullanılamaz hâle geldi. O yangının da sevindirici yanı, cana bir şey olmamasıydı. Bu hafta içerisinde de -bugün, yarın- köyü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimi ileteceğim. Bir kere daha, bu vesileyle, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Bu Parlamentodan birçok kere Artvin’in sorunlarıyla alakalı birçok meseleyi aktarmaya çalıştım ama ne yazık ki sorunlarımız bitmiyor değerli arkadaşlarım.

Artvinliler kendi memleketlerini çok sever. Bir “08” plakası onlar için çok önemlidir; onu telefonlarına, plakalarının sonuna koymaları onlar için büyük kıymeti harbiye ifade eder değerli arkadaşlarım.

Bu güzel kentin insanları, ne yazık ki coğrafyamız çok sert ve kötü olduğu için, bazı sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Yollarımızla alakalı sorunlarımız vardır. Bu Parlamentoda defalarca dile getirdiğim Cerattepe’yle, madenlerle, enerji sorunlarıyla alakalı problemlerimiz vardır. Bizim ısrarla ileri sürmüş olduğumuz, bu kentin bir turizm ve eğitim kenti olması gerçeğini bir kenara koyduk; bu kenti bir enerji kenti hâline getirme gerçeğiyle sorunlarımız vardır değerli arkadaşlarım.

Şimdi, burada birçok kere ifade ettim. Hemen hemen her gün -Sayın Grup Başkan Vekilim Engin Altay’a da bunu söyleyeyim- Sayın Başkanım, odama geldiğim zaman anjiyo ünitesiyle alakalı bir soru önergesi veriyorum Sağlık Bakanı, Hükûmet bunları duysun diye çünkü insanlarımız yollarda ölüyor.

Birçok kere konuşmalar yaptım, dedim ki: “Bu insanların yollarda ölmesini engelleyelim, bir anjiyo ünitesini kuralım.” Artvin’e barajlar kurmayla övünenler, “Artvin’i kamulaştırmalarla ihya ettik.” diyenler, Artvin’de baraj yatırımlarıyla kamu yatırımlarını birbirine karıştırıp vatandaşın refah seviyesini yükseltmeyenler ne yazık ki bir tek anjiyo ünitesini bile Artvin’e çok gördüler değerli arkadaşlarım. Israrla bir kere daha söylüyorum: Rize’de, Trabzon’da, Giresun’da, Ordu’da, Samsun’da, Kars’ta, Erzurum’da var ama -Artvin başka tanrının çocukları- Artvin’de yok. İnsanlar yollarda ölüyorlar. Bir kere daha bu Parlamentodan dilim döndüğünce, yapılana kadar konuşmaya devam edeceğim değerli arkadaşlarım, Artvin’in en büyük sorunu budur. Bunu bir kere daha yüce Parlamentodan takdirlerinize arz ediyorum.

Bunun dışında sorunlarımız var mıdır? Vardır. Hopa Dağı Tüneli’ni yaptınız, teşekkür ediyoruz ama Hopa Dağı Tüneli’nin bir taraftan Kafkaslara geçişle alakalı, Sahara Tüneli’yle alakalı Artvin’in büyük bir beklentisi var değerli arkadaşlarım. Sahara Tüneli’nin mutlaka yapılması gerekiyor ve ana arterleri birbirine bağlayacak olan bu transit geçişin tır trafiğine sağlanması gerekiyor, bu konuda problemimiz var. Bu konuda da bir an evvel bu yolların iyileştirilmesi gerekiyor. Bakın, Artvin-Şavsat-Ardahan yoluyla alakalı ciddi problemlerimiz var, daha geçen yıl 10’a yakın ölüm verdik. Yani bu bir kader midir değerli arkadaşlarım? Bir düşünün ki Türkiye’nin her tarafında -çok övünüyorsunuz bölünmüş yollarla ilgili olarak- tüneller var. Tünellerde giriş-gelişler ayrı, çift tünel kullanılıyor ama Artvin’e Hopa Dağı Tüneli’ni geçtikten sonra Artvin’e girdiğimiz andan itibaren tek tüpe ve tek yola giriyoruz. Yani Türkiye’de başka bir yerde yok değerli arkadaşlarım. Ben Bakana ısrarla soruyorum: “Türkiye’de en az bölünmüş yolun olduğu il hangisidir?” diye. Bakan topu çeviriyor, diyemiyor ki: “Artvin’dir.” diye. Ben burada açıkça ifade ediyorum ve bütün Artvinlilere şikâyet ediyorum yani bu konuda, bölünmüş yollarla alakalı bu gerçeği bir an evvel ortaya koymamız gerekiyor değerli arkadaşlarım. Yani eğer bunu sağlayabilirsek… Bir şey daha söyleyelim: Biz o zaman iktidar olduğumuz zaman 1991’de “Dereyolu” diye bir yolumuz vardı. O zaman Allah rahmet etsin, Erdal Bey’in talimatlarıyla yapıldı, otuz yılı aştık, Dereyolu’nu-Ardahan’ı Artvin’e bağlayamıyoruz değerli arkadaşlarım, bir yılan hikâyesine döndü. Bunun talimatı ne zaman verilecek? Bu yola ödenek ne zaman sağlanacak ve yol teslimi ne zaman yapılacak? Bununla alakalı Ardahanlılar, Ardanuçlar, Artvinliler yolun bir an önce iyileştirilmesiyle alakalı taleplerini iletiyorlar. Ben de ilin Milletvekili olarak bunu yüce Parlamentodan bir kere daha dile getiriyorum. Bu yolların bir an önce ivedilikle yerine getirilmesi gerekiyor değerli arkadaşlarım. Bununla alakalı Hükûmetin gerekli talimatı vermesi ve buna ilişkin iyileştirmeleri yapması gerekiyor. Bunu bir kere daha buradan ifade etmekte fayda görüyorum.

Bir de her zaman konuştuğum Cerattepe değerli arkadaşlarım. Cerattepe ‘de bir siyasal anlayış ihaleye fesat karıştırdı. Sadece iş adamı yok, siyasi uzantıları da var; ağabeyleri olmasaydı ihaleye fesat karıştırılmazdı. Tereddüt eden herhangi bir milletvekili arkadaşıma buna ilişkin belgeleri verebilirim. Bir hukukçu olarak bunu üzüntüyle karşıladım. Artvinliler bunu yutmadı, onu açıkça ifade edeyim. Şu anda ihaleye fesat karıştırarak Artvin’in tepesinde Artvin’in beynini oymaya çalışan bir iş adamı ve onun yandaşları var. Siyasetten destek almayan, siyaseti yanında görmeyen bir iş adamı buna cesaret edemezdi. Ama bunu geçen günkü konuşmamda da ifade ettim, bir kere daha söylüyorum: Bu siyasal iklim ters döner ve rüzgârlar tersine döndüğü zaman, açık açık ifade ediyorum, o madeni onu çıkarmak isteyen zihniyetle beraber madenin toprağının içine gömeceğiz değerli arkadaşlarım. Bunu buradan bir kere daha ifade ediyorum.

Bu vesileyle temennim şudur: Artvin’in sorunlarının olmadığı; güzellikleriyle, olumluluklarıyla konuşulan güzel bir Artvin’i anlatmak dileğiyle yüce heyetinizi ve bizi televizyonları başında izleyen bütün Artvinlileri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”