Artvin'den Haberler

BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ, ARTVİNLİ VE BİTLİSLİ ÖĞRENCİLERİN KARDEŞLİĞİNİ DAHA DA PEKİŞTİRDİ

 

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında 42 öğrenci ve 5 öğretmen Bitlis’ten Artvin’e geldi.

Hayati Akbaş

 ARTVİN-İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında 42 öğrenci ve 5 öğretmen Bitlis’ten Artvin’e geldi.

Kente gelen öğretmen ve öğrenciler, valilik önünde Vali Ömer Doğanay ve öğrenciler tarafından karşılandı.

Karşılama programında Artvinli öğrenciler, misafir öğrencilere karanfil takdim ederken Artvin 7 Mart Ortaokulu Halkoyunları ekibi kısa bir gösteri sundu. Devamında da Artvinli ve Bitlisli öğrenciler birlikte halay çekmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Grup daha sonra Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda Vali Doğanay ile bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Vali Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada proje kapsamında 2018 yılında Bitlis’ten gelen 4. grubu Artvin’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ülkemizdeki ve bölgemizdeki tüm sorunların üstesinden gelebilecek güçte olduğunu dile getiren Vali Doğanay,  bu millet için en önemli şeyin devletin varlığı olduğunu ifade ederek, “Her daim devletimize sahip çıkmalıyız. Bu devlet bir gemiyse, bu geminin içinde hepimiz varız. Bu gemi batarsa geminin içindeki herkes batar. Bizim sahip olmamız gereken en önemli şey, kardeşliğimizi, birliğimizi muhafaza etmek. Bu Anadolu coğrafyası hepimizin. Hepimiz bir kardeşiz. Etle tırnaktan öte kan kardeşliğimiz var. Bizi ayırmak isteyen, bize fitne ateşi sokmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Ülkemiz bir, yaratıcımız bir, kitabımız, peygamberimiz bir. O kadar birlikteliğimiz var ki. Bizi kimse asla ayıramaz.” diye konuştu.

Doğanay, bu kapsamda “Biz Anadolu’yuz Projesi’ni” kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının pekişmesi adına çok önemsediklerini kaydederek, öğrencilere ziyaret sürecince Artvin’in güzelliklerini dolu dolu yaşamları tavsiyesinde bulundu.

Bitlis’ten gelen heyet adına Bitlis Güroymak Yatılı Bölge Okulu Müdürü Hikmet Aslan Vali Doğanay’a Kuran’ı Kerim işlemeli Türk Bayrağı takdim etti.

Vali Doğanay da Bitlisli misafirlere içinde Artvin’e özgü değişik hediyelerin bulunduğu çanta hediye etti.

Grup iki gün boyunca, kentin tarihi, turistlik ve doğa güzellikleri gezecek.