Artvin'den Haberler

BORÇKA’DA ORGANİK ÇAY TOPLANTISI YAPILDI

 

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı, ilçe ve köylerdeki muhtarlara bir araya gelerek organik çaya geçişi hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 

Hayati Akbaş

 

BORÇKA-Borçka Ziraat Odası Başkanlığı, ilçe ve köylerdeki muhtarlara bir araya gelerek organik çaya geçişi hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Mavi Çarşı İş Merkezi Muhtarlar Derneği toplantı salonunda Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tolga İskenderoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Aslan Arslan, ilçedeki mahalle ve köylerdeki muhtarların katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Muhtarlar tarafından çeşitli görüşlerin aktarıldığı toplantıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Fırtına Deresi ve Borçka ilçesini de içine alan bölgede organik çaya geçileceğine dair bir karar alındığını, bu karar çerçevesinde yaklaşan çay sezonu da dahil olmak üzere kimyasal gübre kullanımı yasaklandığını, bu konunun detaylarını ilçemizdeki çay üreticilerinin konuya bakış açısını ilçe ve köy muhtarları ile istişare etmek ve ilçe yetkililerine iletmek için böyle bir toplantı düzenlediklerini ifade eden Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tolga İskenderoğlu; “Bu uygulamanın üreticilerimizi nasıl bir sıkıntıya sokacağını, nasıl mağduriyetlerin yaşanabileceği, uygulanabilirliğini Ziraat Odası Başkanı sıfatı ile üreticilerimizin sesi ve temsilcisi olarak, bir Ziraat Mühendisi olarak sabah ezanı ile birlikte yağmurun altında bu zor coğrafyada üretim yapan üreticimizin hak ve menfaatlerini koruma adına elimizden geleni, her merci, makam ve platformda iki ayı aşan zaman zarfında yapmaya çalışıyoruz ve çalışacağız. Şahsım, çalışma arkadaşlarım ve Ziraat Odası olarak üreticilerimizin aleyhine olan hiç bir faaliyetin ve uygulamanın içinde olmayacağımızı üreticilerimizin bilmesini isterim. Bu hususun tüm ayrıntıları daha sonra detaylı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacağını” ifade etti.

 

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, AK Parti Borçka İlçe Başkanı Şükrü Ertürk mağduriyetlerin yaşanmaması adına ellerinden gelen yapacaklarını belirttiler.