Artvin'den Haberler

BORÇKA’DA TARIM MAKİNALARI TANITIM PROGRAMI DÜZENLEDİ

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı tarafından “Tarım Makinaları Tanıtım Programı” düzenledi.

 

Hayati Akbaş

 

BORÇKA-Borçka Ziraat Odası Başkanlığı tarafından “Tarım Makinaları Tanıtım Programı” düzenledi.

 

Borçka Belediye Parkında düzenlenen programda Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Belediye Başkanı Aslan Atan, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, İlçe Tarım Müdürü M. Fatih Cineviz, Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, diğer il ve ilçe daire amir ve müdürleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda Borçka halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Borçka ve Murgul İlçesindeki çiftçilerimiz için Fındık Patos Makinası tanıtım programında konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Mühendisi – Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu; “Çiftçilerimize Fındık patosunda ve bahçe sürümünde hizmet verecek olan 2018 Model FINDIK PATOS MAKİNASI ve NEW HOLLAND TT4.65 (Y110) TRAKTÖRÜMÜZ Borçka ve Murgul çiftçimize hayırlı olsun. 2015 yılında ağır borç yükü altında göreve başladığımız Borçka Ziraat Odamızda, kısa zamanda hacizlerden ve borçlardan kurtararak kendi öz kaynakları ile yatırım yapabilme imkanına ulaşabilmek büyük onur ve mutluluk. Hiçbir maddi ve manevi menfaat gütmeden ticarethane mantığı ile değil hizmet amaçlı çıktığımız bu yolda arkamızda, yanımızda duran başta Yönetim ve Meclis kurulumuz olmak üzere tüm Muhtar, Delege ve Çiftçilerimize teşekkür ederek, diğer faaliyetler hakkında bilgilendirmelerinin ardından konuşmasını sonlandırdı.

 

Ardından Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan; “Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu ve diğer yönetim kurulu üyelerinin çalışmaları sonucunda ilçemizdeki çiftçilerimizin hizmetini sunulacak olan makine ekipmanın tüm çiftçilerimize hayırlı olsun, Allah kazasız belasız kullandırmasını nasip etsin. Borçka Ziraat Odası Başkanımız Tolga İskenderoğlu’nun göreve gelmesinden itibaren ilçemiz ve köylerimizdeki çiftçilerimiz için gözle görülür hizmetlerini takdirle karşılıyor ve bu süreç içerisinde kendisine başarılarının artarak sürmesini temenni ediyor ve teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Daha sonra Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker; “Borçka Ziraat Odamıza, üreticilerimiz ile birlikte olma imkânını sunan böylesi bir toplantıyı organize ettikleri için öncelikle teşekkür etmek isterim.

 

Türkiye tarımı son 15 yılın 14 yılında büyüyerek, son 50 yılın rekorunu kırmıştır. 81 Milyon insanımızın ve 35 Milyon turistin ihtiyacını karşılayıp, üstüne 192 ülkeye 1.681 çeşit tarım veya tarımsal kaynaklı ürünü ihraç eden bir ülkeyiz. Gayrisafi hasıla değeri bakımından Avrupa’nın 1. ve Dünya’nın 7. Büyük tarım ülkesi konumundayız.

 

Belirttiğim büyüme elbette ki üreticimize de ekonomik anlamda pozitif bir şekilde yansımakta. Sadece Borçka İlçemize ait verilere göz attığımızda bile ülkemizin tarımsal ekonomik büyüklüğü anlaşılabilecektir.

 

İlçemizde 2018 yılı itibarıyla, Tarımsal üretime yönelik çeşitli kalemlerde toplam 17 Milyon TL tutarında doğrudan destekleme ödemeleri gerçekleştirilmiştir. Son 5 yılda toplamda 70 Milyon TL’ye ulaşan destekleme ödemeleri ile sadece üreticilerimize değil, aslında aynı zamanda Borçka ticaret hayatına da doğrudan katkı sağlanmıştır.

 

İlçemizde Tarım ve Orman Bakanlığımız sistemine kayıtlı 6.700 çiftçi bulunmakta olup, 60.000 da lık toplam üretim alanlarımızın büyük çoğunluğunu Fındık ve Çay ürünleri oluşturmaktadır.

 

Borçka Baraj gölümüzde kurulu bulunan kafes balıkçılığı tesislerimizden, yakın zamanda, Japonya’ya 260 ton Somon balığı ihracatı gerçekleştirilmiş olması memnuniyet verici bir durumdur. İhracatın başlamış olması nedeniyle hâlihazırda % 25 kapasite ile faaliyet yürütülmekte olan baraj gölümüzde yıllık 6.000 ton balık üretimi ile tam kapasiteyle üretim gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

 

Ülkemizin ekonomik anlamda gelişiminde ve hatta Milli Güvenliği açısından da stratejik bir konuma sahip olan tarım sektöründe, verimliliğin arttırılmasına yönelik atılacak olan her adım değerlidir.

 

Kamu Kurumlarımız bu hassasiyetle görevlerini yerine getirmek amacıyla çalışmalarını, belirli bir plan-program ve projeler çerçevesinde yürütmektedirler. Hedeflenen başarının yakalanmasında Sivil Toplum Kuruluşlarının da aktif şekilde yer alması, ziyadesiyle önem arz etmektedir.

 

Bu anlamda Borçka Ziraat Odasını, diğer kuruluşlara da örnek olacağını düşündüğüm, üreticilerimize destek vermek amacıyla gerçekleştirdiği bu etkinliği için tebrik ediyor, bundan sonrasında yürütecekleri faaliyetleri için de başarılar diliyorum” dedi.

 

Konuşmaların sonunda talihli çiftçilere Tarım Makinaları ekipmanı kura çekimleri ve hizmete açılması töreninin ardından programa sona erdirildi.