Artvin'den Haberler

BOSNA HERSEKLİ ORMANCILAR ARTVİN’DEYDİ.

 

BOSNA HERSEKLİ ORMANCILAR ARTVİN’Lİ ORMANCILARIN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN ARTVİN’DEYDİ

Bosna Hersek Federasyonundan gelen 10 kişilik ormancılık heyetine “Orman Zararlıları ile Mücadele” konusunda eğitim verilmeye başlandı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-2016 yılında Bakanın talimatları doğrultusunda 13 ülkeye yönelik somut işbirliğini kapsayan “Eylem Planları” hazırlanmıştı. 2017 yılında sırasıyla gerçekleştirilmeye başlanılan Eylem Planları çerçevesinde, Artvin Orman Bölge Müdürlüğün de Bosna Hersek Federasyonundan gelen 10 kişilik ormancılık heyetine “Orman Zararlıları ile Mücadele” konusunda eğitim verilmeye başlandı.

Artvin DSİ Bölge Müdürlüğünün Konferans Salonunda yapılan eğitime Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, Bosna Hersek Federasyonundan gelen 10 kişilik Orman Teşkilatı mensupları,  Bölge Müdür Yardımcısı Emin Yılmaz, Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığından Orman zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Akın Emin, Orman Koruma Şube Müdürü Kamuran Birinci, Orman Karantina Şube Müdürü Dr. Metin Karadağ, Orman Ekosistemleri izleme Şube Müdürü Sıtkı Öztürk, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şube Müdürü Hacer Can, Artvin OBM Koruma Şube Müdürü Turgay Vatan, Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığından Mühendis Işık Taşkıran, Artvin OZM Şube Müdürlüğünden Mühendis Hasan A.Demirci ve Berna Çelik Göktürk, Biyolog Yaşar Aksu ve Batı Karadeniz Orm. Araş.Ens.Müd. Biyolog Deniz Çakar katıldılar.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün faaliyetlerinin gösterildiği sunumdan sonra  konuşma yapan Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu “ Çok değerli kardeş ülke, Bosna Hersekli meslektaşlarımız, Ulusal Ormancılık Eğitimleri kapsamında, Artvin İlinde yapılan “Orman Zararlılarıyla Mücadele “ eğitimine hoş geldiniz. Ormanlar ve eko sistem herkesin sahip çıkması gereken ve sınırları olmayan bir olgudur. Eko sistem ve orman üzerinden çalışanlar meslektaşlık yanında ayrıca kardeştir. Hem meslek kardeşliğimizin olması hem de kardeş ülke Bosna Herseklilerle olmamız bizi ayrıca memnun etmiştir.  Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Orman zararlılarıyla Mücadele konusunda çok büyük tecrübeye sahip olan bir Bölge Müdürlüğüdür. Aramızda Genel Müdürlüğümüzün ve Bölge Müdürlüğümüzün Orman zararlılarıyla mücadele çalışmaları ile ilgili tecrübelerini sizlere aktaracak çok değerli arkadaşlar var. Bölge Müdürlüğümüzün ormanlarına zarar yapan Dev Kabuk Böceği, Kestane Dal Kanseri, Şimşir Kelebeği zararlısına karşı başarılı çalışmaları bulunmaktadır. Laboratuvarımızda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu güne kadar edinmiş olduğumuz bilgileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız, Ülkemize gelmenizden dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirterek, eğitimin başarılı geçmesini ve hayırlı olmasını diliyor, Bilge lider Aliya İzzet Begoviç’ i rahmet ve saygıyla anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

4 gün sürecek eğitimde Türkiye’ de Orman Zararlılarıyla yapılan mücadele çalışmaları hakkında bilgi verilecek.​