Artvin'den Haberler

BUGÜN MEYDANLAR KADINLARIN İDİ

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ DÜNYA’DA, ÜLKEMİZDE VE HOPA’DA KUTLANDI

HOPA’LI KADINLAR, KADINLAR GÜNÜNDE MEYDANA İNDİ.

Hayati Akbaş

HOPA-8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü Dünya’da, Türkiye’de ve Hopa’da meydana inen Kadınlar tarafından coşkuyla kutlandı. Hopa Belediye parkında toplanan değişik parti ve STÖ’lerinden oluşan Hopalı Kadınlar burada şarkılar-Türküler söyleyerek, alkışlar eşliğinde yürüyüşe geçti. İnönü Caddesi üzerinden yürüyerek Hopa Meydanına gelen kadınlara çevrede toplanan erkeklerde alkışlarla destek verdiler.

Hopa meydanına gelen Kadınlar burada da Kadın haklarını savunan sloganlar attılar. Taşıdıkları dövizlere ilginç sözler yazan Kadınlar erkek egemen toplumda değil, kadın-erkek eşit bir toplumda yaşamak istediklerini attıkları sloganlarla dile getirdiler.

Hopalı Kadınlar adına okunan basın açıklamasında da şu ifadelere yer verildi: “Bugün 8 Mart. Kadınların isyanının sokakta buluştuğu, kadınların direniş günü. Bundan tam 160 yıl önce yakılan Direniş ateşinin yüzyıllardır dünyanın her yerindeki kadınlar tarafından harlanarak yeniden ve yeniden yakıldığı gün. Her gün onlarca kadının katledildiği, onlarcasının tecavüze uğradığı ve tecavüzcülerin –kadın katillerinin çeşitli gerekçelerle serbest bırakıldığı Ülkemizde Hopalı kadınlar olarak buradayız, sokaktayız. Haklarımızdan da, hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz demek için buradayız. Buradaki tüm kadınların hafızalarında yer etmiş olan Güler Hemşireyi hiçbirimiz unutmadık. Yakınımız da, hemen yanı başımızda, imam olan kocası tarafından katledilmiş Güler hemşire. Evet, Güller Hemşire yakınımızda tanık olduğumuz bir katliamdı. Ülkemizin her yerinde onlarca Güler Hemşire var. Kadın katillerini besleyenler, tecavüzlere “tahrik indirimi” yapanlar Güler hemşire nezdinde katledilen bütün kardeşlerimizin katilleridir.

YİNE KADIN KATLİAMLARI YAPMAK İÇİN SINIRSIZ YETKİ İSTİYORLAR

Kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapanlar, kadın erkeğin bir adım gerisinde yürümeli diyenler, kadın-erkek eşitliğine inanmadığını tüm kamuoyuna açıkça beyan edenler şimdi de “başkanlık sistemi” diyerek bizlerden sınırsız yetki istiyorlar. Daha çok kadın katledilsin, daha çok kadın tecavüze uğrasın daha çok çocuk istismara maruz kalsın ve bu istismara, tecavüze, katliama kimse ses çıkarmasın diye tüm yetkileri tek elde toplamak ve ülkeyi adeta bir diktatörlüğe doğru yönlendirmek istiyorlar.

Başkanlık sistemi diye tutturanlar,

*Kadınlar vahşice katledilirken var olan yasa düzenlemeleri ve haklarımızı işlevsiz bırakanlardı.

*Çocuklar tecavüze uğrayıp, yurtlarda yakılırken istismarcılar kol kanat gerenlerdi.

*Kadınların emeğini yok pahasına sömürüp, patronları zengin edenlerdi.

*Kadınları babaya-kocaya bağımlı yapıp bedava ev işçiliğini ve işsizliği dayatanlardı.

*Kadınları eğitim haklarından yoksun bırakanlardı.

Biz kadınlar var olan haklarımızı öyle kolay elde etmedik. Saldırılara, baskılara boyun eğmedik, sokaklarda yüzbinler olduk, haklarımızı direne-direne elde ettik. Sokakta kazandığımız haklarımızı tek adama yedirmeyiz. Kadınlara tek adam rejimini dayatanlar iyi dinlesin. 8 Mart Dünya kadınlar gününde sokaktan haykırıyoruz kararımızı;

*Hayatımızı tek adama teslim edecekmiyiz?-HAYIR.

*Kazanılmış haklarımızı çalmalarına izin verecekmiyiz?-HAYIR.

*Çocuklarımızın hayatlarını karartmalarına göz yumacakmıyız?-HAYIR.

*Miras hakkımızı, Boşanma hakkımızı geri verecekmiyiz?-HAYIR.

*Ne giyeceğimize, kaç çocuk doğuracağımıza karışan tek adam rejimine geçit verecekmiyiz?-HAYIR.

*Hayatımızın ve haklarımızın üzerindeki söz-yetki ve karar hakkımızdan vazgeçecekmiyiz?-HAYIR.

Hayır, tek adama kulluk, erkeklere ve patronlara kölelik değil, eşitlik ve özgürlük, ekmek ve gül istiyoruz.

Hayır, söz-yetki-karar tek adama değil, kadınlara. Yaşasın kadın dayanışması.

Ve sen sevgili kardeşim, birilerini bekleme senin hakkında karar vermesi için. Dünyayı sen değiştirebilirsin.”.