Artvin'den Haberler

ÇAYKUR’A 1500 İŞÇİ ALIMI BAŞLIYOR

 

Artvin Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk, ÇAYKUR’un Giresun Trabzon, Rize ve Artvin’de 1500 kişilik alım yapacağını söyledi.

Hayati Akbaş

ARTVİN– Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ÇAYKUR’un Rize için 1070, Artvin için 170, Trabzon için 240 ve Giresun için 20 olmak üzere toplam 1500 beden (Tahmil tahliye) mevsimlik işçi alımı yapılması için gerekli işlemleri tamamlayarak, kendilerine müracaat ettiğini ve İş-Kur olarak kendilerinin de gerekli çalışmayı tamamladığını ifade etti.

Artvin Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk, ÇAYKUR’un Giresun Trabzon, Rize ve Artvin’de 1500 kişilik alım yapacağını söyledi.

İşçi alımlarının 9 Mayıs Salı günü başlayıp 19 Mayıs’ta sona ereceğini kaydeden Ertürk “Alımlar beden işçisi konumunda olacak ve başvurular sonrası çalışacak insanlar kura yöntemiyle belirlenecek” dedi.

Ertürk Artvin genelinde alınacak kişi sayısının 175 olduğunu ifade ederek bunlardan 85’inin Arhavi’de, 40’ının Hopa’da, 25’inin Kemalpaşa’da ve 20 kişinin Borçka’da istihdam edileceğini kaydetti.

Başvurularda Aranacak Şartlar

            Ertürk “ Beden işçiliği ağır işçiliği olduğu için bayanlar ve engelliler müracaat edemeyecek. Vatandaşlar sadece bir iş yeri için müracaat edebilecekler. Birden fazla iş yeri için başvuru yapan vatandaşlarımızın başvuruları iptal olacak. En az ilkokul mezunu olma şartı var.  Yüksekokul mezunu insanlarda başvuru yapabilecekler. ÇAYKUR’daki son yönetmelik değişikliği il dışından yapılan müracaatlar kabul edilmeyecek. Yani Artvin’de alınacak alımlar için Artvin’de ikamet etme şartı aranacak. İkamet değişikliği geçerli olmayacak. Başvurular Artvin İş Kur İl Müdürlüğü’ne yapılabileceği gibi, ilçelerde ki hizmet noktalarımızdan ve internet üzerinden de yapılabilecek. Artvin’deki alımlar için kuralar 31 Mayıs Çarşamba günü Arhavi’de çekilecek” dedi.

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik

Ocak ayında başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik projesi kapsamında Artvin’de iyi bir seviyeye gelindiğini kaydeden Ertürk “İşsizliğin azaltılıp istihdamın artırılmasını noktasında il genelinde yoğun çalışmalarımız oldu. Sayın valimizin başkanlığında sivil toplum kuruluşlarıyla ve işverenlerle toplantılar yaptık. İş yeri ziyaretleri yaptık. Proje başlangıcında biz 1250 kişilik bir taahhüt vermiştik. Artvin’de 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle sigortalı çalışan sayımız 18 bin 500’civarındaydı.  Biz bunun üzerine 1250 kişilik artı istihdam yapacağız dedik ve gelinen noktada 1 Mayıs itibariyle bu taahhüdümüzü yerine getirdik. Hedeflerimiz doğrultusunda yüzde yüze yakın bir başarı söz konusu. Çalışmaya deva ediyoruz. İnşallah bu sayıyı daha da artıracağız” dedi.

Ertürk işbaşı eğitim programı kapsamında özel sektöre yönlendirdikleri kişi sayısının 550 geçtiğini ve bu kişilerin 3 aylık eğitim süreci sonrası sigortalı olarak iş hayatına katılacağını ve böylece sigortalı çalışan sayısında bir miktar daha artış olacağını söyledi.

RİZE’YE 1.070 KONTENJAN

İKAMETGÂH ŞARTI VAR. 1 KİŞİ BİRDEN FAZLA YERE BAŞVURUDA BULUNAMAYACAK

Vatandaşların müracaat sırasında fabrika seçimini onayladıktan sonra fabrika değişikliği yapamayacağına dikkat çeken Rize İş Kur İl Müdürü Kiraz’da, ikametgâh şartı aranacağından Rize ikametgâhlı olanların Rize için, Artvin  ikametgahlı olanların Artvin için, Trabzon ikametgahlı olanların Trabzon için, Giresun ikametgahlı olanların da Giresun için başvuruda bulunabileceklerini ve bir kişinin birden fazla fabrika tercihi yapamayacağını belirtti.

NOTER KURA TARİHLERİ

ÇAYKUR’un noter kurası takvimi ile ilgili bilgileri de paylaşan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Rize İl Müdürü Hasan Kiraz, Rize için 30 Mayıs 2017 Salı günü Saat: 10.00’da Rize Kapalı Spor Salonunda, Artvin için 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü Saat: 13.00’da Arhavi Kapalı Spor Salonunda, Trabzon için 1 Haziran 2017 Perşembe günü saat: 13.00’da Of Kapalı Spor Salonunda ve Giresun için 2 Haziran 2017 Cuma günü saat: 14.00’te Tirebolu Kapalı Spor Salonunda işe alınacak işçilerin kura çekimlerinin noter huzurunda yapılacağını kaydetti.