Artvin'den Haberler

DİSK GENEL BAŞKANI KANİ BEKO YEŞİL ARTVİN DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko referandum öncesi Artvin’e gelerek ‘hayır’ çalışması yaptı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko Artvin’e gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Artvin’de ‘hayır’ çalışması yapan DSİK Genel Başkanı Kani Beko, Yeliş Artvin Derneğini Ziyaret etmeyi de ihmal etmedi. Yeşil Artvin Dernek Binasında gerçekleşen ziyarete Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko’nun yanı sıra, Disk Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, Disk Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Neşe Karahan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Dernek Başkanı Karahan, “Üst Tarafımız Orman Alt Tarafımız Yaşam Alanımızdır”

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, maden çıkartılmak istenen alanla ilgili bilgi vererek şunları söyledi, Doğu Karadeniz’in doğal yaşlı ormanları içinde özel bir eko sistem içinde bulunan. 2 Bin 700 bitki çeşidinin olduğu Türkiye’nin bitkisel anlamda en kıymetli yerlerinden biri. Aynı zamanda yırtışı kuş göç yolu aynı bölgede yer almakta. Yapısal olarak üs tarafımız orman alt tarafımızı yaşam yerimizdir.

Kani Beko: Toplumsal muhalefet olarak birlikte mücadele etmekten başka şansımız yok

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko burada yaptığı açıklamasında, “Artvin Cerattepe’de ki maden arayışı, Türkiye’de ilk değil. Ben İzmirliyim, bizde de Bergama’da siyanürlü altın çıkarılmamasıyla ilgili yürüyüşler yaptık mitingler yaptık konuşular düzenledik sesimizi duyura bilmek için. Siyanürün ne anlama geldiğini bizle bilmiyorduk sonradan öğrendik.

Burada sizin vermiş olduğunuz mücadele çok kutsal bir mücadele, bu günü kurtarmak değil.  Bizden sonraki nesillere bu topraktaki yaşayacak olan çocuklarımızın torunlarımızın. Geleceğini ipoteğini altına almak için verilecek bir karar olarak görüyorum.  Amerika firmaları siyanürlü altın çıkarabilmek içi Afrika ülkelerinden ruhsat alıyor ama Amerika’da siyanürlü altın çıkartman yasak.

Kendi ülkesinde yasaklamış, ama maalesef geliyor bu güzelim ülkemizde doğayı tahrip etmek için her türlü aracı gereci kullanıyor. Bu katliamlara karşı yapılacak olan 16 Nisan referandum sonrası, ‘hayır’ çıkması halinde toplumsal muhalefet olarak birlikte mücadele etmekten başka şansımız yok” ifadelerine yer verdi.

Bedrettin Kalın: Cerattepe Adete Bir Eşiktir

“Burayı başarırsak her yerde başara biliriz. Ama onlarda burayı yenerlerse her yeri yenerler diyen Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın,  Cerattepe adeta bir eşiktir. Yani her yerdeki çevre hareketleri Cerattepe’ye bakıyor. Burada bir kazanım elde edildiğinde biliyorlar ki başka yerlerde bunun yansıtması olacak. Gerçekten de küresel yağma her yerde var.  Bu küresel yağmayı yaşıyoruz ülke olarak. Ülkenin para eden her değeri şuanda yağmalanıyor.

Artvin’e sahip çıkmak memlekete sahip çıkmakla eş değer

Son olarak ise DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu söz aldı. “Çerkezoğlu, Burada olmaktan gerçekten gurur duyuyorum başkanlık sistemini bu şekilde geçirirlerse her şey partili olacak, Cumhurbaşkanı da partili zaten onun için bu referandum Türkiye’nin geleceği açısından oldukça önemli.  Tam bir yağma düzeni var ne için devlet için yada hükümet içinde değil bir tane millete küfreden adamı daha fazla zengin etmek için. Bir doğa kent memleket yağmalanıyor. Ormana baktığımızda ağacı, denize baktığımızda, insana baktığımızda hayatı umudu görüyoruz geleceği görüyoruz. Onlar bir tek şey görüyorlar sadece para görüyorlar.

Cerattepe direni simge haline geldi.  Cerattepe hakikaten bir çevre mücadelesi olarak bütün Türkiye’ye örnek. Kazanırsa Türkiye kazanacak, kaybederse çevre mücadeleleri büyük yara almış olacak. Bu kentin toplum olarak siyasal tercihlerini belirlemede etken olmuş. Artvin’den çok yüksek bir hayır çıkacağına inanıyorum. Dün geceden beri gördüğüm o. Bu tercihte Cerattepe direnişinin büyük etkisi var. Çünkü bu tür direnişler insanların tercihlerinizde belirliyor” dedi.