Artvin'den Haberler

DOĞA HARİKASI ARTVİN: “TURİZMDE HAK ETTİĞİ PAYI ALMAK İSTİYOR”

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında kentin mevcut turizminin gelişimini sağlamak, eko turizm ve ev pansiyonculuğunun desteklenmesi konusunda turizm istişare toplantısı yapıldı.

 Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında kentin mevcut turizminin gelişimini sağlamak, eko turizm ve ev pansiyonculuğunun desteklenmesi konusunda turizm istişare toplantısı yapıldı.

Valilik GAMER Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş ile ilgili kurum amirleri katıldı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, burada yaptığı konuşmada, şehrin geleceğinin eğitim ve turizmde olduğunu belirterek, turizmden hak ettiği payı alabilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Vali Doruk, Artvin’in mevcut turizm potansiyelini korumak, geliştirmek ve tespit edilen sorunlara çözüm önerileri üretmek adına bu tür istişare toplantılarına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Doğanın ön plana çıktığı Artvin’e yerli ve yabancı turistlerin her geçen yıl daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Vali Doruk, Artvin’in doğası, kendine has kültürü, yöresel mimariye sahip ahşap evleri ve coğrafyasıyla alternatif turizmde yakın bir zamanda önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.

Turizm alanında yapılan çalışmalarının ele alındığı toplantıda, özellikle eko turizm ve ev pansiyonculuğu konuları gündeme geldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, slayt sunumu eşliğinde Artvin’in genel turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi.

-Örnek turizm köyleri oluşturulacak

Gümüş, “İlimiz turizminin gelişimi doğrultusunda vatandaşlarımızın turizminin olumlu etkilerinden yararlanmasını sağlamak daha çok turist çekmek ve turist sayısının artırımı konusundaki iş ve işlemler, istihdama destek olmak, göçün önlenmesine katkı sağlamak amacıyla turizm toplantısı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Artvin’de turizmden mevsimsellikten uzak yılın 12 ayında sürdürülebilir hale getirilmesininim yansıra örnek turizm köyleri oluşturulması amacıyla bir takım proje ve çalışmaları olduğunu ifade eden Gümüş, ” Özellikle ilçelerimizde bulunan köylerde ev pansiyonculuğunun daha da geliştirilebilmesini çok önemsiyoruz. Kırsal kalkınmadan alınacak teşviklerle yapılacak pansiyonlar ile mevcut konutların ev pansiyonculuğuna uygun hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız var. Ayrıca örnek turizm köyleri oluşturulması konusunda projelendirme çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılara teker teker söz verilerek istek ve taleplerinin alındığı toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.