Artvin'den Haberler

DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ ARTVİN’DE OTİZME DİKKATİ ÇEKMEK AMACIYLA YÜRÜYÜŞ YAPILDI

 

Artvin Valiliği ile Aile Sosyal ve Politikalar Müdürlüğünce “Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Hayati Akbaş

 ARTVİN-Artvin Valiliği ile Aile Sosyal ve Politikalar Müdürlüğünce “Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Garnizon Şehitliğinden başlayıp Milli İrade Meydanına kadar süren yürüyüşe otizmli çocuklar ve ailelerinin yanı sıra Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Şentürk Ağırbaş, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim ile bazı daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşe katılan gönüllüler, otistik çocuklar ve aileleri ellerinde taşıdıkları çeşitli dövizlerle otizme dikkat çekti.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Şentürk Ağırbaş, burada yaptığı konuşmada, otizmin, yaşamın ilk üç ayında ortaya çıktığını ve yaşam boyu devam ettiğini belirterek, “Sınırlı ilgiler ve yineleyici davranışların yanı sıra sosyal etkileşim ve sözle olmayan iletişimde sorunlar ile kendini gösteren nörolojik bir bozukluktan kaynaklanan gelişimsel nörobiyolojik bir bozukluktur” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, otizm konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla yürüyüş düzenlediklerini söyledi.

Otizmin kamuoyunda bilinirliğinin artırılmasına vurgu yapan Doğanay,  ayrıca otizmli çocukların mutlaka eğitim sistemi içerisinde yer almalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Etkinliğin ardından Vali Doğanay ile katılımcılar ellerindeki mavi balonları gökyüzüne saldı.

Öte yandan etkinlikler kapsamında Milli İrade Meydanı’nda bu özel çocuklar için seyyar oyun parkı kuruldu.