Artvin'den Haberler

HOPA BİR KEZ DAYANIŞMA ÖRNEĞİNİ GÖSTERDİ.

 

Osman Can’ın Küba’da Tedavi Olabilmesi İçin Gereken Para 2 Günde Toplandı

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa ilçesinde, tıpta Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi hastalığına yakalanan Osman Can Topal’ın (11) sağlığına kavuşabilmesi için bir umut Küba’ya götürülmesine karar verildi. Sosyal medya üzerinden duyurulan kampanyada küçük çocuğun Küba’da tedavi olabilmesi için gerekli para 2 günde toplandı.

Hopa ilçesinde, tıpta Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi hastalığına yakalanan Osman Can Topal’ın (11) sağlığına kavuşabilmesi için bir umut Küba’ya götürülmesine karar verildi. Maddi imkanı olmayan ailenin tedavi masraflarını karşılayabilmesi kampanya başlatıldı. Sosyal medya üzerinden duyurulan kampanyada küçük çocuğun Küba’da tedavi olabilmesi için gerekli para 2 günde toplandı.

Bursa’da oturan Ramiz Nuri ve Zekiye Topal’ın ilkokul 3’üncü sınıfta okuyan çocukları Osman Can, 2 yıl önce bacaklarındaki ağrı nedeniyle hastaneye götürüldü. Osman Can’a tıpta Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi hastalığı teşhisi konuldu. Bursa ve Ankara çeşitli hastanelere götürülen Osman Can sağlığına kavuşamadı. Memleketleri Artvin’in Hopa ilçesine dönen aile, Küba’da kemik erimesi tedavisinin uygulandığını öğrendi. Çocuklarının rapor ve biyopsi sonuçlarını İngilizceye çevirerek bu ülkeye gönderen aile, tedavi için davet edildi. Maddi imkanları yetersiz olan aile için Osman Can’ın yengesi Sevgi Topal yardım kampanyası başlattı, banka hesabı açtı. Sosyal medya üzerinden duyurulan kampanyada küçük çocuğun Küba’da tedavi olabilmesi için gerekli para 2 günde toplandı. Osman Can, önümüzdeki günlerde tedavi için Küba’ya götürülecek.

‘Çocuğum, kemik kanseri hastası’

Osman Can Topal’ın babası Ramiz Nuri Topal (47), oğlunun sağlığına kavuşması için mücadele ettiklerini belirterek ‘2 yıl önce Bursa’dan gelerek Hopa’ya yerleştik. Çocuğumun sağlığı için 2 ya da 3’üncü katlara çıkması gerekiyordu. Malum kiralar pahalı olduğu için, çocuğumun sağlığı için Hopa’ya geldik. Ev sahibimizden de Allah razı olsun bize 2 yıldır zam yapmadı. Osman Can, ilkokul 3’üncü sınıfta bu hastalığa yakalandı. Ağrıları vardı, biz normal oynarken düşmüş olabileceğini sandık. Bursa’da hastaneye getirdik. Tomografi ve MR çekildi, biopsi alındı. 7 gün sonra sonuçları aldık. Hocalarımızın özverileriyle ağrılar bir nebzede önlendi. Çocuğum; kemik kanseri hastası. Bu hastalığı hiç duymadık, ilk kez karşılaştık dedi.

‘Küba’dan artan parayı bağışlayacağız’

Tedavi süresinde, bir yakının tavsiyesi ve girişimleri sonucu oğlunun Küba’da tedavi umudunun doğduğunu anlatan baba Topal, Akrabalarımızdan bazıları bu hastalığa Küba’nın bir umut olabileceğini söyledi. 2’inci ve 3’üncü aşamaya gideceği için tedavisi ‘yok’ deniliyor. Amcaoğlu Küba ile bazı iletişimlerde bulundu. Evraklar Küba’ya gönderildi. Küba’dan da olumlu haber geldi. Biz Türk hocalarımızın hepsinden memnunuz ama bu tedavinin orada olması bizler adına bir umut. Çocuğum sağlına kavuşmak, hayata bağımlı kalmamak istiyor. Osman Can için yengesi sosyal medya bir fikir ortaya attı. Paylaşım yapıldı, herkes maddi yardımda bulundu. Oğlumun adına hesap açtırdık ve kaymakamlığı da bire bir, bilgilendirdim. Olaya resmiyet kazandırdık. Oğlum için toplanan para eğer fazla gelirse, geri kalan parayı bu tür yardıma muhtaç kişilere, hastalara LÖSEV’e bağışlayacağız. Çocuğumun iyi olmasını istiyorum diye konuştu.

Anne Zekiye Topal’da çocuğun son zamanlarda ağrılarının gittikçe arttığını belirterek, “Onun ağrıları olunca bizimde canımız yüreğimiz yanıyor. Ağrısı geldiğinde her şeyi unutuyoruz. Gece yarıları hastaneye götürüyoruz. Tedavi için bize dua ve maddi katkılarıyla yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.” dedi.

Sosyal medya kampanyasını başlatan Sevgi Topaloğlu da Küba’dan olumlu yanıt alınınca maddi olarak yüksek bir ücrete ihtiyaç olduğunu öğrenince tüm sosyal medya hesaplarından yardım kampanyası için paylaşımlarda bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Osman Can adına açtığımız hesapta iki güne gerekli para toplandı. Halkımıza teşekkür ederiz. İki günde bu kadar paranın toplanacağını bilmiyorduk. Karadeniz bölgesinde kanser hastalığı grip gibi herkeste var. Annemi kanserden kaybettim. Başıma geldiği için ön ayak olmak istedim. Sadece yeğenim değil kim olursa olsun ine yaparım.” dedi.

Baba Ramiz Topal’da oğlunun hastalık sürecini anlatarak, Hacettepe Tıp Fakültesi sayesindeki tedavi sayesinde hastalığın ilerlemesinin önüne geçtiklerini belirterek, hastanedeki hocalara teşekkür etti.

Bu hastalığı daha önce hiç duymadığını ilk kez böyle bir şey geldiğini anlatan Topal, “Türkiye’de bunun tedavisinin mümkün ama çocuğun ağrıları artınca akrabalarımız vasıtasıyla Küba’da bu hastalığın tedavisinin olduğunu öğrendik. Bunun üzerine buradaki raporları Küba’ya gönderdik. Hastalık ilerlemeden tedavi için bizi tedavi için Küba’ya davet ettiler.” dedi.

Maddi olarak gerekli parayı karşılayamadığı için akrabalarınca sosyal medya üzerinden yardım kampanyası başlatıldığını ve çok kısa sürede gerekli paranın toplandığını söyleyen Topal, “Kaymakamlık ve valilikten yardım kampanyası için gerekli izinleri aldık. Çocuğun tedavi için gerekli limite yardım severler vasıtasıyla ulaşılmıştır. Yardım eden herkesten Allah razı olsun. Tedavi süreci tamamlandığında kalan parayı bu tarz hastalarına bağışlayacağım” diye konuştu.