Artvin'den Haberler

HOPA DEVLET HASTANESİNDE GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

 

Hopa Devlet Hastanesi’nde Hastane Acil Afet Planı (HAP) tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Devlet Hastanesi’nde Hastane Acil Afet Planı (HAP) tatbikatı gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği, toplu trafik kazası sonrası hastanede görevli personelin yapacağı çalışmalar canlandırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmet Birimince de izlenen tatbikatta; gerek çalışanların rolleri benimsemeleri gerekse müdahaleler gerçeğini aratmadı.

Senaryoya göre Cankurtaran Mevkiinde bir toplu trafik kazası meydana gelir ve 10 kişinin yaralı olduğu bilgisi 112 ekiplerince hastaneye bildirilir. Bunun üzerine ekipler, teyakkuza geçti. Senaryodan haber olmayan vatandaşlar ise hastaneye getirilen yaralılara yardımcı olmaya çalıştı. Acil servis ekipleri triyaj uygulayarak kırmızı, sarı ve yeşil alanlarda yaralılara müdahalede bulundu.

Hopa Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Uz. Dr. Ersin Böcü tatbikat sonrası yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu yılki tatbikatta, senaryo gereği bir trafik kazasını canlandırdık. Amacımız yaralılara zamanında müdahale edilmesi. Eylem planlarının gözden geçirilmesi, yaşanabilecek aksaklıkların gözden geçirilmesi ve en kısa sürede, en hızlı ve doğru uygulamayı sağlayabilmek. Tatbikata katılan tüm çalışanlarına ve 112 ekibine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum”  dedi.