Artvin'den Haberler

HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN TARİHİ BİR ADIM

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “135 yıllık ticari tecrübeye sahip olmanın gururu ile 01 Ocak 2020’den sonra kuruluş tarihimizi değiştirerek 1885 olarak ilan ettik.” dedi.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “135 yıllık ticari tecrübeye sahip olmanın gururu ile 01 Ocak 2020’den sonra kuruluş tarihimizi değiştirerek 1885 olarak ilan ettik.” dedi.

Basın açıklamasına Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve oda üyeleri katıldı.

Hopa’daki özel bir işletmede basın mensuplarıyla bir araya gelen Akyürek yaptığı açıklamada Hopa’yı ticaret merkezi olarak tanımladı.

Hopa’nın ticaret merkezi olmasının tarihsel sürecin bir unsuru olduğunu belirten kaydeden Akyürek şunları söyledi: “Yıl 1885. Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han Türkiye’deki azınlıkların ticaretteki örgütlenmelerini görerek nazırını yanına çağırıp Osmanlı’nın hakim olduğu topraklardaki Türk ve Müslümanlarında aynı şekilde örgütlenmesi gerektiğini ifade eder ve haritayı önüne koyar. 60 Ticaret Odası kurulması için haritada işaretleyerek talimat verir.

Bunlardan bazılarını saymak istiyorum; Musul, Trabzon, Halep, Bağdat, Selanik, Mersin, İskeçe, Samsun ve Konya. Bu önemli ticaret merkezlerinin arasında Hopa’da yer almaktadır. Bundan 135 yıl önce ticaretin gelişeceği ve bu merkezlerde önemli noktalara ulaşacağı öngörüsü bugün bizleri şaşırtmıştır. Ticaret Odası olarak 135 yıllık bir tarihe sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 135 yıllık ticari tecrübeye sahip olmanın gururu ile 01.01.2020’den sonra kuruluş tarihimizi değiştirerek 1885 olarak ilan ediyoruz. Hopa, Kemalpaşa, bölgemiz ve tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.” dedi.

-Eylem sonrası gözaltına alınan Akyürek konuya açıklık getirdi

Akyürek bir gazetecinin elektronik denetleme sistemle ilgili bir sorusu üzerine, bu sistemden dolayı bölgede nakliyecilerin sıkıntı yaşayacakları kanaatiyle Türkiye genelinde bir eylem olduğunu ve bu kapsamda Hopa’da düzenlenen eyleme Ticaret Odası olarak destek verdiklerini ifade etti.

Asıl dertlerinin elektronik denetleme sistemin eşit koşullarda tüm ülkelerde uygulanması olduğunu belirten Akyürek, “13 ülkede uluslararası anlaşma gereği bu yasanın uygulanması ön görülmüş ama sadece Türkiye’de uygulanması, yabancı uyruklu araçların Türkiye’deki lojistiği, nakliyeyi yok edeceği kanaatiyle dava açıldı. Açılan davanın sonuçlanmasına kadar kararın askıya alınmasını istiyoruz. Bu kapsamda bizde dün tüm Türkiye ile eş zamanlı Hopa’da bir eylem yaptık. Eylemde yol güzergâhının etkilenmesi söz konusu oldu. Kolluk kuvvetleri de konuyla ilgili ifademizi aldı. Bir sorun yok bunlar olabilecek şeyler.” diye konuştu